zdroj Pxhere

ZAHRÁDKÁŘI NA PODZIM NEZAPOMENOU

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Listopadová krajina se stává paletou pestrobarevného listí, zahrada nás stále ještě dovede potěšit podzimními květy a tajemnými trošku posmutnělými vůněmi. Ale čím více se blížíme k prosinci, tím víc pociťujeme, že se příroda ukládá k zimnímu spánku, aby se na jaře opět probudila v plné síle. Na co tedy ještě nezapomenout, aby tomu tak skutečně bylo?

Podzim a na co ještě nezapomenout

Přesazovat, vysazovat, vysévat

 • Ještě než půda zcela promrzne, máme čas na přesazovaní i vysazování jak opadavých, tak i stálezelených stromů a keřů. Abychom měli jistotu, že se rostliny skutečně ujmou, kupujeme takové, které mají kořenový bal. Vysadíme je a hned vytvoříme kryt z vyšší vrstvy organického materiálu – mulč pomůže zabránit promrznutí půdy kolem nové výsadby a rostlinu ochrání.
 • Je čas na sklizení poslední kořenové zeleniny (a nezapomeňme, že například petržel není jen zelenina, ale i koření a také léčivka). Část úrody můžeme ještě nechat na záhonech, podobně jako pórek, růžičkovou kapustu nebo kadeřávek.
 • V začátku listopadu jsme ještě mohli vysadit zimní cibuli, jarní zelí i česnek. A nejen to! Do připravených záhonků jsme vyseli jarní karotku, kořenovou petržel… Jarní sklizeň můžeme urychlit krytem záhonu – použijeme bílou netkanou textilii.
 • V listopadu je nejlepší čas pro výsadbu jarních okrasných cibulovin – stihnout to musíme do konce měsíce. Vysazujeme hlavně tulipány, narcisy, ale také všechny možné druhy lilií.

Úklid na zahrádce

 • Trávník a skalka jsou okrasnou součástí našich zahrádek a měli bychom jim věnovat náš čas i námahu. Pečujeme o ně celoročně – na podzim se s nimi rozloučíme: odklízíme spadané listí, případně odstraňujeme větvičky. Listí z trávníku uklízíme pravidelně, aby nezežloutl a nezasáhla ho tzv. sněžná plíseň. Listy zkompostujeme, nebo případně využijeme na zimní kryt choulostivějších rostlin.
 • Okrasné keře i některé trvalky (jako například hortenzie, ibišky, komule, růže…) budou vděčné za ochranný kryt před mrazy práv ze shrabaných listí.
 • Okrasné trávy nestříháme, naopak je svážeme, aby báze rostliny nevymrzla – do jejího středu můžeme přidat třeba slámu.
 • V tomto čase ještě naposledy sestřihneme živý plot – střih by měl vytvářet kónický tvar – v koruně užší a směrem dolu se rozšiřující.
 • Stálezelené dřeviny, tj. stálezelené listnaté i jehličnaté keře a stromky důkladně před příchodem mrazů zalijeme. Voda by se měla dostat až ke kořenům, takže jí dáme dost (řídíme se velikostí rostliny, doporučovaná dávka pro 1 rostlinu je 10 litrů).
 • Aby se nádoby na vodu, do nichž jsme během času zachytávali hlavně tu dešťovou, nepoškodily, nepopraskaly…musíme teď, než uhodí mrazy, vyprázdnit. Část vody ještě využijeme na zálivku dřevin. Prázdné nádoby pak otočíme dnem vzhůru a okap, který přiváděl vodu ze střechy, odkloníme.
 • A nezapomeneme si také připravit nářadí na úklid sněhu. Možná budeme potřebovat i nějaký posypový materiál (písek, drobný štěrk; soli se raději na zahrádce vyhneme).

(zdroj Hobby zahrada)