zdroj Pixabay

ORCHIDEJE A ROZKVETLÉ ZIMNÍ MĚSÍCE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Orchidej za oknem. Venku zima a sníh – odpočinek a blahodárná vláha pro naši zahradu. Bojíme se sice polámaných větviček či vyšších útlých sloupovitých dřevin, ale současně si uvědomujeme výhody, které nám sněhová nadílka přináší. Sníh v zahradě soustřeďujeme kolem dřevin (jehličnatých i stálezelených), prospívá i nastýlka u živých plotů, porostu malin či kolem rybízových keříků. Pozor na sníh z ulice, který bývá posypaný solí a není pro naše rostliny vhodný.

Malá sbírka orchidejí

Přestože je zimní období spíš šedivé, ve městech většinou nudné, unavené barvy, mohou nám na okenních parapetech právě během těchto chladných dní zazářit zajímavé květy. Nádherně se tu vyjímají různé druhy orchidejí. A přitom není třeba soustřeďovat se jen na ty běžné, které jsou k vidění téměř u každého. Je to záliba, která nás docela určitě chytí za srdíčko a brzy se staneme vášnivým sběratelem a pěstitelem orchidejí.
Začneme si je prohlížet v prodejnách a později vyhledávat právě ty méně známé či méně pěstované druhy.

Zcela jistě se nám zalíbí například vanda (Vanda), orchidej většího vzrůstu, která pochází z některých oblastí Asie a z Tichomoří. Ty původní jsou pěstitelsky náročnější, ale díky křížení se již podařilo se již vypěstovat značné množství barevně zajímavých hybridů. Jednodušší se pěstují hybridy vytvořené křížením s rodem Ascocentrum, pojmenované “x Ascocenda“, a jsou vhodné k pěstování v nádobách a v našich podmínkách. Může také volně viset a nepotřebuje žádný substrát. Mají pestrou barevnou škálu květů (od žluté, oranžové, červené až dokonce i po neobvyklou tmavomodrou).

Zajímavá orchidea je i dendrobium (Dendrobium) – v původní domovině roste v korunách stromů. Vzrůstem není příliš velká, miluje rozptýlené světlo, vzdušnou vlhkost a vydatnou zálivku měkkou vodou. Důležité je pro ni také pravidelné větrání místnosti. Její květy vydrží na rostlině až několik měsíců.

Sněhová nadílka nás nepřekvapí

V zimě míváme většinou všichni problém s odklízením sněhu, hlavně tehdy, pokud ho napadne hodně a my jej musíme odstraňovat z velké plochy… V tom případě se vyplatí začít uvažovat o sněžné fréze. Na odhazování čerstvě napadaného sněhu je vhodná levnější jednostupňová. Rozhodnout se můžeme i pro dvoustupňovou, je o něco dražší, ale podstatně výkonnější. A také si poradí i se zledovatělým sněhem.