ZAHRADA OŽÍVÁ JARNÍMI BARVAMI

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Dlouho očekávané období je konečně tady. Přichází pomalu, trošku nesměle…nejkrásnější čas roku. Jaro i předjaří nám předvádí sílu a bohatství přírody s velkou něhou. V trávníku, na skalce či v záhonech začínají vykukovat první cibuloviny. Sluneční paprsky odhalují pro nás krásu, která se pomalu po měsících odpočinku probouzí. Ve vzduchu se vznáší vůně rozkvetlých keřů. Je čas pustit se do práce, protože náš čas právě přichází. Nová zahradní sezóna je tu!

Haló, tady skalka

Ve skalce musíme brzy udělat pořádek. Odstraníme rychle zimní přikrývku, ale také nejrůznější nečistoty a napadané listy, výhonky či suché větvičky. Uvolníme tak místo pro pučící cibuloviny a první květy skalniček, které budou na zahrádce svítit. Je také potřeba dosypat na některá místa chybějící substrát, ukotvit zpevnit uvolněné kameny, nebo také dosypeme kamennou drť. Na prázdná uvolněná místa vysadíme nové skalničky.

Z trávníku se usmívají veselé květy krokusů

Pohled na trávník, kde se rozsvítily krokusové kvítky, nás asi vždy dojímá. Už když odkvétají, začínáme se těšit na příští zázrak a pozdrav jara. Abychom se z krokusů v trávníku mohli radovat, nesmíme na podzim zapomenout na výsadbu nových cibulek. Zvolit můžeme i různé barvy, aby byl květinový kobereček dokonalý. O zálivku se postará déšť. A se sekáním trávníku rádi chvilku počkáme, dokud krokusy neodkvetou a jejich listy nezežloutnou.

Vřesovec rozdává energii

Vřesovec pleťový (Erica carnea) je stálezelený keřík, který se hodí nejen do vřesovišť a do skalek, ale vyjímá se i na záhonech s nižšími jehličnany. Staří keltové i Slované věřili, že vřes dodává energii a chrání proti zlým silám. Tento jarní krasavec má mnoho krásných přitažlivých kultivarů.
Vřesovec vysazujeme i s kořenovým balem. Není náročný, vyhovuje mu slunné místo a mírně kyselá, humusovitá případně i mírně zásaditá půda. Rychle dorůstá do své výšky 30 cm, ale do okolí se příliš nerozpíná. Na jaře se zahalí do bílých, růžových nebo fialových zvonkovitých květů tak, že nejsou během kvetení vidět jeho drobné listy. A pokud mu vybereme správné místo a první dva roky po výsadbě se budeme starat o dostatečnou pravidelnou zálivku (hlavně během horkých letních dní), odmění se nám v příštích letech stále bohatším květenstvím.

Pro zeleninu využijeme pařeniště

Ani na zeleninu v tomto období nezapomínáme. Pařeniště nám pomůže úspěšně pěstovat ranou kořenovou zeleninu, pro níž je březen tím pravým obdobím. Povětrnostní podmínky vyhovují mrkvi, petržele, černému kořeni i pastináku.