zdroj Pixabay

HORTENZIE PĚSTUJEME I V NÁDOBÁCH

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Hortenzie jsou velmi oblíbené květiny pěstované nejen na zahradě, ale také jako hrnkové rostliny, jimiž můžeme v přenosných nádobách ozdobit terasu, balkon i dotvořit příjemné odpočinkové zákoutí zahrádky. Speciální kultivary se dají pěstovat v nádobě i několik let, jen musíme splnit jejich požadavky, což je kromě kyselé půdy i dostatek vody.

Hortenzie

Rod hortenziovité, kam hortenzie (Hydrangea) patří, obsahuje více než 70 druhů rostlin, jsou to nejen keře, ale i stromy s jednoduchými listy a bohatým květenstvím. Pocházejí z Asie a Ameriky, u nás jsou však často v parcích i zahradách s oblibou pěstovány jako okrasné dřeviny.

Pěstovat můžeme hortenzii i ve vhodné nádobě

Základem úspěchu při pěstování hortenzií je substrát pro kyselomilné rostliny, pravidelné zavlažování a přihnojování.
Jak na to a co k tomu budeme potřebovat: rostlinu hortenzii, vhodnou vegetační nádobu, kyselý substrát, keramzit a kousek netkané textilie

Hortenzii si přineseme ze zahradnictví, kde si můžeme vybrat ze široké nabídky kvetoucích rostlin v různých barvách. Lákavé jsou modře kvetoucí, fialkové i zelenkavě bílé. Většinou je u nich také informační cedulka “zápich”, kde najdeme základní informace o pěstování. Zároveň si tam koupíme i vhodný substrát na pěstování hortenzií (je určený pro kyselomilné rostliny).

Na dno zvolené dekorativní nádoby navrstvíme alespoň do výšky 5 cm keramzit, který zajistí, aby se v blízkosti kořenů nehromadila voda. Na něj rozprostřeme netkanou textilii, ta zabrání propadání substrátu do vrstvy keramzitu. Zhruba do poloviny nádoby nasypeme substrát.
Pak rostlinu z květináče opatrně vyjmeme, abychom neporušili kořenový bal. Prohlédneme si kořeny a případně ty suché, poškozené či nahnilé odstraníme. Hortenzii jemně vložíme do připravené nádoby, nesmíme porušit listy ani květy. Přisypeme zeminu a důkladně kolem rostliny i po okrajích upěchujeme. Substrát by neměl dosahovat až k hornímu okraji, abychom mohli náš nový květinový přírůstek bezpečně zalévat. Lze jej doplnit po prvním zalití.

Zasazenou hortenzii dobře zalijeme, v případě potřeby, když se odhalí některé kořeny, doplníme substrát. Nakonec si hortenzii prohlédneme a provedeme potřebné poslední úpravy – odstraníme poškozené listy či květy. Nádobu umístíme na vybrané dobře viditelné místo, kde bude mít dostatek prostoru a můžeme se „kochat“.

Na co si dát pozor

Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Hortenzii nesvědčí příliš vysoké teploty, nikdy ji nepěstujeme na přímém slunci. Zvolíme pro ni světlé a chladnější místo. Nejlépe se jim bude dařit na chráněném místě v polostínu. Rostliny těžko snášejí přeschnutí, špatně se z něj vzpamatovávají. Poměrně brzy je seřízneme. Když už nehrozí silnější mrazy, umístíme je přes léto na zahradě. V zimě potřebují světlé místo a teplotu kolem 10 °C, raději jim dopřejeme ochrannou nastýlku proti mrazu.