zdroj Pixabay

JITROCEL KOPINATÝ ANEB HOJÍLEK

In Bylinky, Poradna by walsla

Léčivá bylina, na kterou nedali dopustit lidoví léčitelé, stejně jako babky kořenářky – a jejíž účinky byly už dávno prokázány i v současnosti je využívána klasickou medicínou. Jen málokteré rostlině bývá přisuzováno tolik léčivých účinků jako jitroceli kopinatému. Je to bylinka všeobecně známá.

Jitrocel roste po celém světě

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá rostlina, která patří mezi nejznámější léčivé byliny. Je charakteristický typickou růžicí přízemních kopinatých listů, z jejíhož středu vyrůstá několik žebrovitých stvolů (výška od 10 do 50 cm) a na jejich konci drobné květy uspořádané do klasu. Kvete v době od května až do září. Rostlina se rozmnožuje vegetativně i pomocí semen a dožívá se až 12 let.
Jitrocel se postupně se rozšířil po celém světě, pochází však zřejmě ze staré Asýrie, kde se zachovaly i nejstarší záznamy na světě o jeho léčivých schopnostech. Hojně také roste u nás, najdeme jej na polích, loukách, u cest i silnic, ale i na zahrádkách, v nížinách i v pahorkatinách. Na území České republiky roste kromě jitrocele kopinatého ještě několik dalších druhů, k nejznámějším patří j. větší (Plantago major) a j. prostřední (Plantago media).

Jitrocelový název

Název nese prý podle svých kopinatých listů a schopností zacelovat rány. V lidovém názvosloví se mu říká také například: babí ucho, beraní jazyk nebo i beraní ocas, celníček, hojílek, cendolín, jazýček, komeník, muší ouško anebo myší ocas, psí jazýček, ale také ranocel, skorocel

Jitrocel na zahrádce

Jitrocel si můžeme nasbírat ve volné přírodě, případně si ho vypěstovat přímo na zahradě. Nevyžaduje téměř žádnou péči. Kromě využívání léčivých účinků má široké uplatnění i v kuchyni. Semínka na pěstování si koupíme v prodejně pro zahrádkáře nebo na internetu (např. https://www.semo.cz/eshop/jitrocel-kopinaty-5918/, nebo třeba https://www.semenaonline.cz/jitrocel/4245-jitrocel-kopinaty-plantago-lanceolata-prodej-semen-02-g.html).

Jitrocel kopinatý patří k nejméně náročným bylinám. Můžeme ho pěstovat na slunci i v polostínu. Vyhovuje mu jakákoli hlinitá či hlinitopísčitá půda, kterou můžeme vylepšit ještě před výsevem přihnojením. Pro jeho správný růst je velmi důležitý termín výsevu (nejlépe do jamek) – mělo by to být na jaře, nejpozději do konce dubna. Nenáročný není ani na péči, avšak plevel mu škodí, takže se doporučuje během vegetačního období pravidelně plít a můžeme ho i třeba pohnojit (nejlépe hnojivem s vyšším obsahem fosforu).