zdroj Pixabay

VÝSADBA ROSTLIN V POZDNÍM LÉTĚ II.

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Koncem léta, začátkem podzimu je v zahradnických prodejnách v nabídce řada atraktivních druhů, jistě si tu vybereme ty, které budou vyhovovat našim podmínkám. Trvalky můžeme vysazovat i v kvetoucím stavu.

Sasanku, skimii nebo okrasné zelí

Krásně kvetoucí trvalkou s výškou kolem 60 cm, která vydrží mnoho let na svém místě je sasanka (Anemone hupehensis). Koncem srpna až do začátku podzimu nás bude těšit svými růžovými nebo bílými květy. Dopřejeme jí polostín, dostatek prostoru a humózní, mírně vlhkou půdu. Vysazujeme ji s kořenovým balem (i kvetoucí) koncem léta a na podzim. Můžeme si ji lehko rozmnožit dělením starších trsů.
Barvou kůry i plody nás zaujme skimie (Skim japonica) – krásný a nenáročný stálezelený keř, který dorůstá do výšky cca 150 cm a na jaře nás překvapí smetanově bílými květy. Vysazujeme jej i s kořenovým balem koncem srpna a začátkem září. Vyžaduje stín nebo polostín a vlhkou dobře propustnou a humózní půdu. Lze ho rozmnožovat řízkováním.
Pěkně kvetoucí mini dřevina je nízký stálezelený vřes (Calluna vulgaris), který kvete od léta až do konce podzimu. Jeho výška závisí na kultivaru, dopřejeme mu slunce nebo polostín, mírně kyselou půdu, do které přidáme ještě rašelinu. Po výsadbě ho během celého podzimu zavlažujeme. Vysazujeme jej ve skupinkách do vřesovišť, ale i k jehličnanům, krásně se vyjímá ve vegetačních nádobách. Rozmnožujeme jej řízkováním.

Okrasné zelí (Brassica oleracea ‘acephala’) s výškou kolem 30 cm je dekorativní svými barevnými a kadeřavými listy. Připravíme mu místo na okraji záhonů či ve vegetační nádobě a humózní dobře propustnou půdu. Potřebuje slunce, zavlažování i přihnojování. Rozmnožovat jej lze výsevem semen.

Rady odborníka na závěr

  • Rostliny vysazujeme vždy s kořenovým balem.
  • Výsadbu děláme zásadně během dne, kdy je zataženo nebo případně očekáváme, že bude pršet. Rostliny se totiž daleko lépe přijmou.
  • Balíky s rostlinou je dobré ještě před výsadbou dobře navlhčit.
  • Rostliny zasypáváme kvalitním zahradním substrátem.
  • Místo výsadby volíme vždy podle potřeby určité rostliny.
  • Na záhon umístíme vždy nižší druhy do popředí, vyšší do pozadí.
  • Nejlépe vysazujeme do skupiny minimálně 3 kusy jednoho druhu (kromě dřevin, samozřejmě).
  • Po výsadbě rostliny dobře zalijeme a pak zavlažujeme během celého podzimu, aby do zimy dobře zakořenily.
  • S hnojením počkáme až po zakořenění rostlin.

Rostliny s kořenovým balem se prodávají nejčastěji v jarním nebo podzimním období. Během roku se pěstují ve volné půdě a před expedicí je pěstitelé vyjmou ze země, zabalí do vhodného speciálního materiálu a pak se expedují k zákazníkům. Kořenový bal jsou kořeny rostliny spolu s okolní zeminou, která na nich pevně drží. (Může to být i ta, která se objeví po vyklepnutí rostliny z květináče nebo po vykopání z půdy.