zdroj Pixabay

KOPR NENÍ JEN KOPROVKA A KULAJDA

In Bylinky, Poradna, Zelenina by walsla

V bibli byl kopr doporučován při bolestech hlavy a také na rozšiřování cév. Byl oblíbeným kořením, léčivou rostlinu a také zeleninou už v antických dobách, využívali jej ve starověkém Egyptě, Řecku, Římě … například gladiátoři si koprem potírali ruce a nohy, aby si posílili svaly (později tuto vlastnost kopru využívali i novodobí atleti). A podle starých pověr prý kopr zaháněl i démony.

Využití kopru

U kopru využijeme nať, listy, květenství i semínka. Kopr u tepelně připravovaných pokrmů přidáváme až na konci úpravy, aby si zachoval svou typickou znamenitou vůni a chuť. Používáme ho nejen na tolik známou koprovou omáčku, ale také na pokrmy z vajec nebo z brambor, pomazánky či různé úpravy ryb. Výborně doplní chuť pečeného masa. Zapomenout nesmíme ani na polévky, jež si bez kopru nelze představit, je to například koprová, kulajda nebo rybí. Skvěle dochutí i nejrůznější zeleninové saláty.
Bez kopru si jen těžko představíme nakládané okurky či jinou zeleninu. A kopr přidáme i k nakládanému sýru, k ochucování olejů i octů a různých zálivek.

Dip ke grilovanému masu

Vynikající jsou dipy k masu nebo koprovou zálivku na salát či brambory – stačí jen jemně nasekaný kopr, bílý jogurt, sůl a pepř, trochu limetkové šťávy a malinko olivového oleje – tento dip bude určitě všem gurmánům chutnat ke grilovanému masu.

Jednoduchá chuťovka na pohoštění

Vyzkoušejme si jednoduchou chuťovku. Našleháme si smetanový sýr, přidáme plátek uzeného lososa, který nasekáme najemno, promícháme a promícháme s jemně nasekaným čerstvým koprem. Směs natřeme na křupavou bagetu, kterou jsme jemně osmažili na másle. Ozdobit můžeme kouskem citronu.

Kopr prospívá našemu zdraví

Kopr i jeho zralá semena prospívají našemu zdraví a využíván je i v přírodní kosmetice. V koprových semenech, která se používají v lékařství častěji, najdeme nejen vitamín C, ale také vonné léčivé silice, bílkoviny, karoten, z minerálních látek je tu nejvíce zastoupen vápník, fosfor, železo…

Kopr velmi dobře působí na činnost našeho srdce, zlepšuje prokrvení srdečního svalu a snižuje krevní tlak. Má močopudné účinky, pomáhá při poruchách ledvin. Mírní suchý, dávivý kašel, příznivě ovlivňuje tvorbu mléka kojících maminek.Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, čaj z kopru uklidňuje zažívací potíže, působí proti nadýmání. Lze ho také použít jako prevenci proti střevním parazitům.

Odvar z kopru můžeme také vyzkoušet při nevolnostech z cestování i při nevolnostech v těhotenství. Odvar ze semen posílí vlasy a koprovou mastí si můžeme zpevňovat nehty. Žvýkání semen osvěží Váš dech. Kopr prý také navozuje klidnější náladu a pomáhá proti nespavosti.