zdroj Pixabay

PÉČE O ROSTLINY NA ZÍDKÁCH

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zídka je v podstatě vertikální skalka, která většinu nabízí slunce, velké teplo, časté sucho, drenáž, mělkou zeminu a … krásný pohled na osázené rostliny, kterým právě tyto podmínky vyhovují. Většinou tu bydlí také ještěrky, žáby, střevlíci a ostatní zahradní mini obyvatelé. Suchá zídka nás vrací do starých časů, kdy byla v módě příjemná romantická zákoutí.

Suchá zídka v zahradě

Při hledání možností jak na zahradě vyřešit nerovný terén, jak netradičně ohraničit záhonky nebo jak neobvykle rozdělit prostor, jsou ideálním řešením suché zídky. Při stavbě suché zídky vznikají nejrůznější větší či menší škvíry, duté otvory i volné prostory, které čekají, až je naplníme navlhčeným substrátem a osadíme vhodnými vybranými rostlinkami. Zasouváme je do větší hloubky (až do 5 cm). Pokud nemáme příliš trpělivosti a chtěli bychom mít zídku porostlou co nejdříve, vysadíme do volných mezer už rozrostlejší starší rostliny.
Také místo na úpatí suché zídky lze zkrášlit například okrasnou trávou, nenáročnými kobercovými trvalkami i zakrslými listnatými dřevinami, ale i cibulovinami. Ideální k suchým zídkám jsou například i nenáročné rychle se rozrůstající zvonky, které časem vytvářejí bohatě kvetoucí trsy. Rostliny by však nikdy neměly zídku zakrývat, mají pouze scenérii doplňovat.

Pečujeme o rostlinky v suché zídce

Hned po výsadbě rostlin, hlavně během teplého slunečného počasí, je důležitá zálivka. Přesnější termín je spíš rosení či poprašek, abychom při tom nevyplavili substrát nebo i drobné kamínky. Zalévání odložíme na večer nebo na ráno, aby se rostliny nezapařily, listy nevysušily a nešířila se případná plíseň. V případě, že je některá rostlina napadena chorobou, odstraníme ji celou a po čase na její místo zasadíme novou.

Plevel se bohužel objevuje i v suchých zídkách a je na nás, abychom mu nedali šanci. Dáme si záležet, protože by se mohl rozmnožit a potlačit růst vysazených rostlin. Později by je dokonce zcela vytlačil. Odstraňování plevele je sice pracné, ale nezbytné. Musíme jej vytrhnou i s kořeny, které prorůstají do spár mezi kameny; pomůže nám třeba delší pinzeta. Agresivnější druhy likvidujeme chemicky, ale ne postřikem; roztok herbicidu naneseme štětečkem na listy plevelů, abychom neohrozili ostatní rostliny.

Hnojení není příliš potřeba, ale na jaře lze přiložit několik granulí vícesložkového hnojiva hlavně ke kvetoucím druhům. Před začátkem léta ostříháme odkvetlé trsy skalniček, jde především o tařice, tařičky, plaménky… Pěstujeme-li nám na zídce bujně rostoucí druhy, musíme je udržovat řezem. Stačí je vybrat ze zeminy a rozdělit na menší trsy. Rostlinky v suchých zídkách většinou jednoduše rozmnožujeme po odkvětu dělením trsů.