zdroj Pixabay

VÝSADBA – JAK SPRÁVNĚ SÁZET

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Jak postupovat při sázení rostlin, abychom byli úspěšní a rostliny nám dobře rostly. Jakých chyb se máme vyvarovat. Co nám radí odborníci. Jaké způsoby se nám osvědčily. Co bychom tedy měli vědět o správné vysadbě.

Vysazujeme sazenice

Čas – Sazenice bychom měli vysazovat, spíše odpoledne nebo k večeru. Určitě nevysazujeme ve dnech horkého slunečného počasí, ale s prací počkáme, až když je slunce pod mrakem.
Voda – Po výsadbě rostlinky dobře zalijeme a s přísunem vody pravidelně pokračujeme.
Hnojivo – S přihnojováním počkáme, dokud rostlinky nezakoření, alespoň 2 až 3 týdny.

Záhon a řádkování

Řádky si na záhoně vyznačíme nějakým značkovačem, provázkem, nebo delší širší deskou, která nám současně poslouží při sázení jako chodníček na chůzi. Diskutovaná a důležitá je i vzdálenost mezi řadami – řídíme se doporučenou vzdáleností pro rostliny (návod najdeme například v odborné literatuře). Ale řídíme se také šířkou vlastního pracovního nářadí, kterým budeme během vegetace kypřit půdu kolem rostlin.

Důležitá je hloubka výsadby

Hloubka výsadby by měla být stejná, v jaké do této doby rostlina vyrůstala. Rostliny sázíme ve vzpřímené poloze. U některých druhů je třeba dávat pozor, abychom při výsadbě nezahrnuli půdou růstový vrchol (tzv. srdíčko), týká se to například jahod, hlávkového salátu či kedluben. A naopak sazenice okurek se sázejí hlouběji stejně jako rajčata. Rajčata jsou vůbec výjimkou: sázíme je nejen hlouběji, ale také mírně šikmo.

Jak vysazovat rostliny z kontejneru

Tyto rostliny jsou pěstovány v nádobách většinou 2 až 4 roky, proto mají zcela neporušený kořenový bal. Při výsadbě do volné půdy je to velká výhoda, nedochází u nich totiž k narušení kořenového systému.
Kontejnerové rostliny s bohatým či přerostlým kořenovým balem rukama mírně kořeny uvolníme, aby lépe a rychleji prorostly do okolní volné půdy. V kontejneru většinou kupujeme například keře, listnáče i jehličnany, trvalky, skalničky, bylinky i okrasné traviny atd. Výhodou kontejnerových rostlin je, že je můžeme vysazovat v podstatě během celého vegetačního období, v termínu od března až do října.

Výsadba trvalek a dřevin

Podle předem připraveného plánu si vykolíkujeme místo pro výsadbu dřeviny. Poté s předstihem vyhloubíme výsadbovou jámu. Musí být dostatečně velká, aby se do ní bez problémů rozprostřely všechny kořeny.
Trvalky a malé keře – postačí jáma hluboká 10 až 12 cm s průměrem 10 až 15 cm.
Běžné dřeviny – vyhloubíme jámu hlubokou 20 až 30 cm o průměru 25 až 40 cm.

V případě že sázíme rovnou, bez připravené jámy, měla by být 2 krát větší a rostlinu zasypáváme směsí zeminy, rašeliny nebo kompostu. Když nastane čas výsadby, usadíme rostlinu do jámy a přisypáváme kyprou zeminu. Pečlivě ji dáváme mezi kořeny, aby nikde nezůstaly vzduchové kapsy. Průběžně kontrolujeme polohu rostliny – nesmí být zasazena ani příliš hluboko, ale ani mělko. Podle potřeby její umístění upravíme. Nezapomeneme také na opěrný kůl, který má sahat těsně pod korunu stromku.
Nakonec půdu důkladně přitlačíme a kolem vytvoříme tzv. výsadbovou mísu. Poté důkladně rostlinu zalijeme. Na menší sazenice dáváme 5 až 10 litrů, na větší dřeviny 20 až 50 litrů vody.
A nezapomeneme ani na vrstvu mulčovací kůry (5 až 10 cm), která potlačuje růst plevele a omezuje vypařování vody.