zdroj Pixabay

CIBULOVÝ ZÁZRAK

In Poradna, Zelenina by walsla

Cibule byla osvědčeným léčivým prostředkem už ve starověku, pomáhala proti nejrůznějším neduhům a potížím. Cibulový zázrak byl uznáván a využíván ve všech kulturních zemích, ať už to bylo na Středním východě, v Číně i Indii – z Asie se pak šířila do celého světa. Ničí bakterie a vrací nám zdraví i odolnost.

Cibulová zásobárna vitamínů a minerálů

Cibule je vynikající zásobárnou nejrůznějších životně důležitých látek. Obsahuje nejen vitamíny (především B, C ale také E), je bohatá na kyselinu listovou i karoteny a silice. Z minerálních látek v ní najdeme železo, fosfor, sodík, zinek, síru nebo vápník a draslík, ale i hořčík, měď či třeba jód. Většina druhů cibule má 89 % vody, 9 % sacharidů a také vlákninu.

Skvělá prevence proti nemocem

Cibule dokáže být účinným léčivým prostředkem, ale také pomáhá předcházet nejrůznějším zdravotním potížím. Obsahuje totiž léčivé látky, které pomáhají posilovat krevní oběh a srdeční činnost, tím se stává obyčejná cibule přírodní prevencí proti vysokému tlaku i proti infarktu a také brání onemocnění žil. Doporučuje se také pravidelná konzumace, jako ochrana proti vzniku rakoviny hrtanu, střev i vaječníků. Cibule je ideální pro diabetiky, protože snižuje cukr v krvi.
Je ceněna v boji proti infekcím, posiluje imunitní systém, dezinfikuje nos, ústa a hltan. V období chřipkových epidemií se stává vyhledávaným prostředkem.

Léčivé účinky

Alergie – cibule pomáhá při léčbě alergií uvolňováním histaminu z buněk.
Kašel, nachlazení – cibule se stává účinným prostředkem. Zkusit můžeme cibulový sirup. Stačí cibuli nakrájet či nastrouhat nadrobno, posypat cukrem a počkat, až pustí šťávu. Pro děti ji můžeme přisladit medem.
Krevní tlak – snižuje vysoký KT, což věděli už staří Egypťané, Řekové i Římané. A pochutnat si na jednoduchém cibulovém salátu (stačí cibule, ocet nebo balzamico, sůl a trochu olivového oleje) je účinnější než léky.
Mozek– zlepšuje paměť (i poškozenou), snižuje nebezpečí Alzheimerovy choroby.
Osteoporóza
– ohrožuje hustotu kostí, pomůže pravidelná konzumace cibule.
Pokožka, vlasy – jejich stav zlepšuje cibule díky vysokému obsahu vitamínu C, který udržuje kolagen.
Záněty – léčí i preventivně snižuje riziko zánětu díky flavonoidům. Zuby – cibule obsahuje sloučeniny síry, které snižují množství bakterií způsobujících zubní kaz.