zdroj redakce

POZVÁNKA NA OLOMOUCKÉ PAMÁTKY

In Poradna by walsla

Letos již poosmé rozkvetou olomoucké památky a návštěvníci Olomouce se mohou kochat nádherou starobylé české architektury doplněné krásou čerstvých květinových aranžmá. Díky projektu „Rozkvetlé památky“, který se koná během první poloviny října, se můžeme těšit pohledem nejen na stavitelské umění našich předků, ale i na šikovné ruce našich současných zahradníků a známých českých floristů.

Letos již poosmé rozkvetou olomoucké památky

Výstaviště Flora Olomouc připravilo již 8. ročník oblíbené akce „Rozkvetlé památky“, kdy olomoucké sakrální památky budou doplněny překrásnými květinovými aranžmá. V letošním roce bylo vybráno pět krásných objektů, které měli ozdobit  známí čeští floristé se svými pracovními týmy.
Loretánskou kapli v Katedrále sv. Václava a Kapli Panny Marie Opatrovnické doplnil květinami náš přední florista Milan Dopita.
Kostel Panny Marie Sněžné vyzdobila aranžérka Karolína Žáčková.
Kaple sv. Jana Sarkandra a fontány Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra se ujala floristka Jarmila Pejpalová.

Památky zdobí vřes, hortenzie a bramboříky

Garantkou akce je Mgr. Vanda Prokešová říká „Při letošním ročníku akce Rozkvetlé památky floristé použili více než 1 500 kusů hrnkových květin a několik stovek řezaných květin. Nejčastěji se jednalo o vřes, bramboříky a hortenzie. Tyto rostliny se překrásně doplňují, takže letos bude rozhodně na co koukat.

Květinové aranžmá na veřejném prostoru

Architektonické objekty byly vybírány tak, aby květinová aranžmá zkrášlila i veřejný prostor, aby se mohli kráse obdivovat i náhodní kolemjdoucí.
Pokud se budete chtít na olomoucké rozkvetlé památky podívat, doporučujeme sledovat otevírací dobu jednotlivých kostelů a časy bohoslužeb, které v objektech pravidelně probíhají.

Základní informace pro návštěvníky

Termín akce: od 1. do 15. 10. 2020
Akce se koná ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů ČR a za finanční podpory Ministerstva zemědělství ČR, Olomouckého kraje a statutárního města Olomouce. Záštitu nad projektem převzal ministr zemědělství ČR, ministr kultury ČR, ministr životního prostředí ČR, hejtman Olomouckého kraje, primátor statutárního města Olomouce a Arcibiskup olomoucký a metropolita moravský.