zdroj Pixabay

TECHNIKA NA ÚKLID PODZIMNÍ ZAHRADY

In Poradna by walsla

Zatímco romantici se procházejí po podzimním koberci ze spadaného listí a vychutnávají vůně i barvy podzimu, zahrádkáři přemýšlejí, čím mají začít. Čeká je totiž velký podzimní úklid. Listí je sice krásně barevné, ale trávníku tato nová pokrývka příliš nevyhovuje. Nemůže dýchat, sluneční paprsky se k němu nemohou dostat. Použít klasické hrábě nebo si koupit nějakou technickou pomůcku. 

Pomůže nám technika

Trávník musíme od spadaného listí vyčistit, jinak by se mohlo stát, že se nám na něm objeví plíseň. Nezbývá než se chopit hrábí a hrabat a hrabat. Ale tuto pracnou činnost si přece můžeme ulehčit – nabízejí se nová řešení. Na trhu jsou v nabídce nejrůznější zahradní vysavače a foukače, které nám pomohou zbavit trávník listí rychle, a navíc s minimální námahou.
Foukač ho shromáždí na jednom místě, odkud ho pak snadno vysavače posbíráme. Vysavačem lze listí dokonce i posekat a budeme ho mít připravené pro následné kompostování nebo rovnou na výrobu listovky.

Vybíráme: foukač nebo vysavač

Rozhodujeme se pro technického pomocníka. Který z nich to bude? Foukač nebo snad vysavač? Je však možné pořídit si tak zvaně „dva v jednom“, tedy foukač a vysavač dohromady. Kompaktní vysavač listí, foukač listí a drtič v jednom přístroji a pro mnoho využití. Je vhodný na odstranění zbytků listí i různých rostlin, ale také posekané trávy, zahradních nečistot i jiného zahradního odpadu z celého pozemku; vyčistí zahradu, chodníčky, terasy i vjezdy do dvora.

Vykonává vlastně 3 funkce: foukací trubkou sfoukne listí na hromadu + sací trubkou vše vysaje do sběrného vaku + drtič rozdrtí listí pro lepší kompostování. Sběrný vak je poměrně velký, a také se lehce se vyprazdňuje.

Druh motoru bude naší další volbou. V obchodních centrech ji můžeme vybrat tyto přístroje s motorem elektrickým nebo benzínovým. Každý má své výhody.
Elektrický je tišší, lehčí a také levnější. Jeho nevýhodou je hlavně kabel (ten omezuje rozsah práce), ale také rychle se vybíjející akumulátor. Benzinový motor je výkonnější a můžeme s ním pracovat kdekoli bez omezení. Je však o poznání dražší.