zdroj

SVÍCNÍK PATŘÍ K OBLÍBENÝM

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Jemný tvar drobných srdčitých lístečků, zajímavý růst a bílo fialové kvítky. Pěstitelé ji zavěšují do prostoru nebo ji umístí na okraj poličky, aby upoutala svým tvarem a půvabem. Jedná se o oblíbenou převislou sukulentní rostlinu, kterou známe pod názvem svícník.

Převislý svícník

Svícník (Ceropegia woodii) je drobnolistý převislý sukulent, která patří k oblíbeným pokojovým rostlinám nejen kvůli zajímavému vzhledu, ale také pro jednoduchost jeho pěstování. Tato zajímavá sukulentní rostlina je kupodivu popínavá. Patří mezi teplomilné a roste volně v tropických oblastech Afriky.
Na vláknitých výhoncích nese drobné srdčité listy, jejich vrchní stranu zdobí výrazné zeleno stříbrné mramorování, na dolní vidíme zbarvení růžovo nachové. Angličané jí říkají díky tvarům listů „tring of heartss“, což znamená „šňůrka srdíček“. Ke konci léta rostlina vykvétá – mezi listy můžeme spatřit výrazné purpurové květy připomínající svíce – odtud také pochází český název rostliny. Malé hlízky, které vyrůstají během roku podél dlouhých stonků, můžeme snadno použít k rozmnožování.

Pěstování svícníku zvládne každý

Svícník je rostlina zcela nenáročná a jejího pěstování se nemusí bát ani naprostý začátečník. Nejlépe vynikne v závěsné nádobě, nebo splývající z poličky. Jen musíme počítat s tím, že roste pomalu a značně řídce, než vytvoří bohatý objem, musíme si počkat pár let. Ale růst i odnožování můžeme podpořit zkracováním stonků.

Jak pěstovat svícník

Světlo – je velmi důležité, neboť se jedná o sukulentní rostlinu, která miluje slunce a teprve potom se výrazně vybarví jeho listy. Má-li rostlina nedostatek světla, lístky se nevybarvují a jejich mramorování není téměř vůbec znatelné.
Zálivka – během léta a v době květu je nutné dostatečně zalévat, doporučuje se zalévání do podmisky. Mohlo by to být jednou týdně, je však třeba nechat substrát míně proschnout. Během zimy zálivku samozřejmě omezíme, aby hlízky neuhnívaly.
Teplota – stačí běžná pokojová, protože svícník na ni není náročný. Celkem dobře zvládá i suchý vzduch.
Rozmnožování – rozmnožuje se jednoduše:
buď malými hlízkami – postačí odstřihnout stonek s hlízkou a z asadit
nebo běžným řízkováním – odstřihneme stonek a necháme ho zakořenit ve vodě.
Choroby a škůdci – naši rostlinu neohrožují, protože svícník je proti nim odolný.

Pokud svícníku opadávají listy (nebo se scvrkávají) mohlo by to být nedostatkem světla nebo případně vody. Proto bychom neměli svícník přelévat, je určitě lepší zalévat ho spíše méně.