zdroj Pixabay

PŘIPRAVUJEME HOSTINU PRO PTÁČKY

In Poradna by walsla

S příchodem zimy má zahradník dny poněkud volnější, ale starosti se zahrádkou ho zaměstnávají i v tomto období. Nezapomíná ani na jídelníček pro užitečné ptactvo, protože dobře ví, jak jsou ptáci v přírodě, v lese, v sadu a samozřejmě na zahradě důležití, jak pomáhají s hubením nejrůznějších škůdců. A pokud bychom nezasáhli, užitečné ptactvo by mohlo uhynout hladem.

Ptáci chrání zahradu před škůdci

Mít užitečné ptáky na zahradě je důležitým úkolem každého pěstitele či sadaře. Vždyť nám pomáhají v boji s nepříjemnými škůdci. Na jaře nás vítají zpěvem a během vegetačního období pomáhají udržovat naši zahradu čistou.

Zahradník ochraňuje ptactvo

V zimě nastal vhodný čas pomáhat zvěři i ptactvu, chráníme je před hladem i mrazem. Můžeme pro ně připravit vhodná krmítka nebo ptačí budky. Aby byla naše pomoc účinná, měli bychom dodržovat několik hlavních zásad.

Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, mělo by se do něj vejít více ptáčků najednou (bez ohledu na jejich velikost a druh).
Nezapomeneme ani na vyšší okraje u dna, aby z krmítka nevypadávala potrava.
Ideálním „stavebním“ materiálem je dřevo, protože se po něm ptáci nebudou klouzat. Použít můžeme koupené nařezané desky, nebo si z lesa přineseme vhodné větve.
Krmítko bude potřebovat také stříšku – využijeme malé dřevné třísky, silnější a pevnější stébla slámy, větvičky…

Dobře si rozmyslíme kam krmítko umístit, musí být alespoň 1 a půl metru nad zemí. Na zahradě ho připevníme co nejblíže stromům či keřům, aby měli ptáci pocit bezpečí ve svém přirozeném prostředí a možnost úniku v případě ohrožení.

Přikrmování ptactva

Přikrmovat ptáky má význam až během mrazivých dnů, kdy si už jen stěží najdou dostupnou potravu. Důležitý je také výběr krmiva. Dokonce je možné s ním ovlivnit i ptačí druhy, které k nám přiletí.
Ptáci mají nejraději slunečnici. Kromě ní lze přikrmovat i řepkou, prosem i pšenicí. Ale ideální je kombinovat to vždy se slunečnicí. Taková nabídka je lákadlem pro stehlíky, čížky, sýkorky, vrabce…
Sýkorky a datli si pochutnají na ořechách a loji (hlavně hovězím).
Kukuřici zase mají v oblibě straky a sojky.

V žádném případě nenabízíme ptákům kořeněné a solené jídlo. Během chladných dnů ptákům nenabízíme vodu, mohli by se v ní totiž vykoupat a zamrznout. Jako zdroj vody jim můžeme nabídnout pokrájené kousky jablek.
Krmítko je třeba v pravidelných intervalech čistit. Zejména prostřednictvím ptačího trusu se mohou šířit nemoci.