zdroj Pixabay

VÝSADBA DŘEVIN DO ZAHRÁDKY III

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Chceme mít překrásnou zahradu ozdobenou okrasnými dřevinami…ale to nestačí. Je třeba si zvolit ten správný druh, který se nám nejen bude líbit, ale zároveň mu budeme moci splnit jeho nároky na pěstování. Důležitá je volba stanoviště, kvalita půdy, nákup zdravých sazenic…

Jaké stanoviště vybereme

Výběr stanoviště je velmi důležitý. Pokud nedáme rostlinu na správné místo, můžeme čekat nepříjemné průvodní jevy, a nakonec i zahynutí dřeviny; roste pomalu, shazuje listy i zárodky pupenů, kvete málo nebo vůbec, její listy jsou popálené od slunečních paprsků.
Je třeba si uvědomit, že například dřeviny, jejichž domovem je teplé Středomoří s mírným klimatem a plným sluncem během celého roku, potřebují u nás chráněná místa. Jsou to třeba ibišek (Hibiscus) či magnolie (Magnolia). Pro ně se hodí stanoviště chráněné před větrem u stěny obrácené na jižní stranu, budou nám za ně vděčné a každoročně nám předvedou bohaté květy.
A naopak například kalina (Viburum), svída (Swida), dřín (Cornus) apod. jsou naopak vhodné pro polostín a vlhkou půdu.
Stálezeleným dřevinám (jako třeba rododendron (Rhododendron) nebo kalina (Viburnum rhytidophyllum) přímé slunce nevyhovuje, a to zimní jim přímo škodí, protože spolu s větry zvyšují odpařování vody z listů a dřevina může v tomto období na nevhodném stanovišti usychat.

Jakou půdu dřevinám

Lehčí, přiměřeně vlhká a na živiny bohatá … to je půda, která prospívá většině druhů rostlin. Důležitá je také její propustnost, protože těžká, vlhká půda neumožní kořenové soustavě dobře se rozvinout a rostlina bude potom živořit. Při nedostatku kyslíku v půdě, k němuž dochází díky prudkému zvýšení vlhkosti, dochází k odumření kořenů. Proto je vhodné před výsadbou půdu dobře zkypřit a vylepšit přidáním kompostu. Výborné je využít výhody zeleného hnojení, které později zapracujeme do půdy.

Sazenice a jejich nákup

Zdravou sazenici, kterou vybíráme v zahradnictví, ve školkách… by měl mít pevný kořenový bal s minimálně třemi hlavními výhonky a rozvětvením. Výhonky nesmí být polámané, zkontrolujeme také kůru, není-li nikde poškozená. Keř nesmí být napaden ani chorobami ani škůdci. Na jmenovce má být uveden také druh a kultivar.

A konečně i správná výsadba

Dřeviny vysazujeme na podzim nebo na jaře, pokud jsou s kořenovým balem v kontejneru, lze je vysazovat v podstatě po celý rok. Kontejnerovým rostlinám se kořenový bal neošetřuje, zkrátíme výchovný řezem jen nadzemní část. Rostlinám s obnaženými kořeny odřízneme všechny poškozené části a hlavní kořen zkrátíme, přiměřeně se zkracuje také nadzemní část. Před vlastní výsadbou ponoříme kořeny do nádoby s vodou asi na 1 až 2 hodiny.
Jáma na výsadbu má být dvakrát tak široká jako je kořenový bal. Dno jámy zkypříme rycími vidlemi a přidáme dávku kompostu – tím zlepšíme propustnost i kvalitu půdy. Kořeny osvobodíme z květináče, opatrně bal ještě propícháme, abychom kořeny uvolnili a provzdušnili. Pak rostlinu zasadíme tak, aby byl kořenový krček přibližně na úrovni okolního povrchu půdy. Zasypeme připravenou zeminou a utlačíme, aby se rostlina pevně usadila. Nakonec ji dobře zalijeme.

Omlazujeme dřeviny tvarováním

Důležitou úkonem pěstitele je tzv. udržovací řez, kdy se odstraní starší větve, aby dřevina nestárla příliš rychle a zůstala jí schopnost nasazovat nové květy.
Rostliny kvetoucí
– na jaře např. zlatice (Forsythia) vytvářejí pupeny na „loňském“ dřevě, proto je nutné prořezat je hned po odkvětu
– v létě se prořezávají už v únoru a březnu
– dvakrát do roka se řez omezuje jen na příležitostné prosvětlení koruny (každé 3 roky je třeba odstranit třetinu starých větví)
Dřeviny rostoucí pomalu např. magnolie (Magnolia), vilín (Hamamellis) se nedoporučuje řezat vůbec, protože mají omezenou schopnost regenerace.