zdroj Pigsels

PŘI VIRÓZÁCH POMÁHAJÍ BYLINKY

In Bylinky, Poradna by walsla

Jak se může člověk bránit virovým chorobám, jak předejít nepříjemné rýmě, unavujícímu kašli, bolestem hlavy či celkové únavě? Víme sice, že strach naši imunitu oslabuje, ale jak se ho zbavit, když jsou nebezpečné viry všude kolem nás právě v tomto těžkém období. Nesmíme zapomenout na pomoc z přírody – nabízejí se nám bylinky.

Příroda nabízí

Při prvních náznacích virózy bychom měli zvolnit, prohlédneme zásoby, doplníme nové z lékárny, kde nám mohou nabídnout dostupné prostředky a také bylinky – pokud nemáme doma vlastní. Ty se mohou stát významným pomocníkem a je tedy dobré vědět, kdy a jak je použít.

Je třeba se rozhodnout, upřednostníme-li jeden druh nebo raději použijeme osvědčenou bylinnou směs. A protože i bylinky mohou být „nebezpečné“, měli bychom znát případné nežádoucí účinky rostlin, které chceme použít. Obzvlášť ve směsích se může objevit bylinka pro nás „nevhodná“. I tady platí pravidlo, že někdy méně je lepší než více.

První bylinková pomoc při nachlazení

Spolehlivým rostlinným lékem první pomoci při nachlazení i chřipce je například štiplavý zázvor (Zingiber officinale) s všestranným využitím. Může to být ve formě čaje, medové směsi s česnekem a medem, nebo lahodných kandovaných bonbónků. Zázvor má dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, uvolňuje hleny, pomáhá při odkašlávání.
Na zázvorový čaj potřebujeme asi 5 cm kořene, který oloupeme a nastrouháme. Vhodíme do 1 litru vody, přivedeme k varu a necháme ¼ hodiny povařit. Pak scedíme a teplý popíjíme – štiplavou chuť můžeme zmírnit medem a citronovou šťávou.

Horký čaj z květů lípy (Tilia) srdčité či velkolisté nám pomáhá s vykašláváním hlenů, podpoří pocení, utišuje kašel, uklidňuje naše nervy, zahání stres. Je vhodný i pro hyperaktivní děti. Připravíme si ho ze ¼ litru horké vody, kterou přelijeme lžíci sušeného květu a necháme přikryté louhovat 10 až 15 minut. Ideálně si jej osladíme včelím medem.

Na čaj z květů černého bezu (Sambucus nigra) potřebujeme 2 lžíce usušených květů, zalijeme je ¼ litrem vařící vody a louhujeme 10 minut. Pít bychom ho měli až 3krát denně (vždy si raději připravíme čerstvý). Užívá při nachlazení, horečce a kašli. Výrazně podpoří blahodárné pocení a vykašlávání, také uvolní dýchací cesty. Další bezové účinky: močopudný, detoxikační, protizánětlivý, jeho květy i plody jsou plné vitamínu C.

Voňavou mateřídoušku (Thymus) vyhledáváme pro lahodnou chuť, vůni i všestranné využití. Je ideálním prostředkem při kašli, nachlazení, chřipce, bolestech (nejrůznějšího původu), trávicích potížích i při zánětech močových cest. Pomáhá také s nespavostí. Budeme potřebovat 1 lžičku mateřídouškové natě – zalijeme šálkem horké vody (ne však vařící), louhovat necháme 15 minut a pak už pijeme.

Neměli bychom zapomenout na třapatku nachovou (Echinacea purpurea), která podporuje přirozenou obranyschopnost a funguje jako přírodní antibiotikum. Brání nás proti virům, bakteriím, toxickým látkám, zánětům i plísním a navrací nám ztracenou vitalitu. Echinaeu užíváme ve formě čajů, tabletek či sirupů. Čaj: 1 lžíci okvětních lístků přelijeme vroucí vodou (¼ litru) a po 15 minutách scedíme a vypijeme. Použít můžeme i drcený kořen na odvar: 1 lžíci přelijeme vařící vodou, aby se z něj potřebné látky uvolnily.