zdroj PlanteDoctor

REZ HRUŠŇOVÁ NA JALOVCI

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Poslední dobou nás provázejí deštivé dny, které pak mohou překvapit výskytem zvláštní houbové choroby. Jedná se o rez hrušňovou, tzv. dvojbytnou houbu, která se objevuje koncem jara, začátkem léta. S touto rzí se setkávají majitelé zahrad, na jejichž pozemcích rostou hrušně a zároveň (nebo v jeho okolí) dekorativní dřeviny – jalovce.

Rez se zvláštním názvem: Gymnosporangium

Rzi je pestrá skupina parazitů rostlin patřící do říše hub. Rez hrušňová nebo také obnaženka hrušňová (Gymnosporangium) je houbové onemočnění, jehož hostitelskou rostlinou je jalovec a mezihostitelskou pak hruška. Rez hrušňová se projevuje koncem jara až začátkem léta. Je to tzv. dvojbytná rez – má dva hostitele: hrušně a jalovce.

Nositelé jsou hrušeň a jalovec

Hostitelskou rostlinou, na které rez přezimuje, je jalovec rod Juniperus, nejčastěji chinensis (ale i sabinae, fetidissima, oxycedrus a jiné). Rez se zjara projevuje tvorbou oranžových výrůstků na větvičkách i kmíncích jalovce. V nich se vytvářejí zimní výtrusy, a právě ty jsou zdrojem nákazy hrušní. Tyto útvary jsou za vlhka rosolovité, za sucha prášivé.

Na listech mezihostitele – tedy hrušky se postupně objevují kulaté nebo oválné skvrny, žlutooranžové až červené či tmavě hnědé. Ty se zvětšují a mění tvar, až se z nich na rubu listů vyvinou zduřeniny – jakési světlehnědé bradavičky. Jsou tlusté 1 až 3 mm, v nich dozrávají letní spory (výtrusy). Rez však nezůstává jen na listech – když totiž napadené listy opadávají, zduřeniny s výtrusy se mohou vyskytnout i na kůře letorostů a později i na plodech. Hrušeň chřadne, je celkově oslabená. Nejvíce náchylné na tuto houbovou chorobu jsou především rané odrůdy hrušek a mladé stromky.
A tyto výtrusy také infikují jalovce v širokém okolí. Kruh je uzavřen…

Prevence a postřiky

Jalovec se sice jen mezihostitel a Gymnosporangium pro něj většinou znaená jen problém estetický, přesto se stává, že větvičky obrostlé téliem (rosolovitými útvary) mohou začít usychat a odumírat. A pokud jsme si tento okrasný keř pěstovali několik roků… Odborníci doporučují dodržovat preventivní vzdálenost mezi hrušněmi a jalovci minimálně 200 metrů a na jaře odstranit télia z jalovců dřív, než se z nich začnou výtrusy uvolňovat.

Na houbové choroby zabírají fungicidy, které se aplikují jako postřik, většinou jsou širokospektré, neboť přípravek na rzi zatím ještě neexistuje. Použít můžeme Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Baycor 25 WP, Polyram WG… Discus spolehlivě likviduje rez i na dřevinách.