Při výběru nových pokojových rostlin bychom si měli ujasnit, kolik času a péče jim budeme moci věnovat. Všechny by se měly stát krásným zeleným doplňkem, ale i když s jejich pěstováním teprve začínáme, musíme vědět, jakou péči je třeba jim poskytnout, aby u nás neživořily. K těm nenáročným patří například scindapsus, monsteram sansevieria…
Aby se staly dekorativním doplňkem interiéru
Pokojové rostliny má rád každý, ale pokud chceme, aby opravdu doplňovaly náš interiér, je třeba se o ně také náležitě postarat. Přírodní zeleň dodá nádhernou, uklidňujíc í atmosférunašemu domovu. Aby se však staly obdivovaným doplňkem, potřebují naši lásku a péči. Pro začátek bychom si měli raději vybrat rostliny méně náročné.
Monstera skvostná
Jednou z nejznámějších a velmi skromných nenáročných rostlin je monstera (Monstera deliciosa). Neobvyklá inspirující květina vytváří poklidné příjemné prostředí a uklidňující atmosféru, všichni obdivujeme její velké sytě zelené listy s hlubokými zářezy a dírami. Než si ji však přineseme domů, je třeba si uvědomit, co je pro monsteru důležité: dostatek místa a světla, silná opora.
Stanoviště – teplota – zálivka – péče
Upřednostňuje teplé prostředí, ideální je pokojová teplota okolo 20 °C, v zimě by neměla klesnout pod 10 °C. Čím vyšší teplota, tím rychleji se rozrůstá.
Potřebuje dostatek rozptýleného světla, v úkrytu před přímými slunečními paprsky. Většinou snese i stanoviště zastíněné, ale pak nebudou její listy typicky vykrojené s prostřihnutými otvory.
Monstera miluje vysokou vzdušnou vlhkost, je to rostlina původem z dešťového pralesa. Prospívá jí tedy pravidelné rosení a čištění velkých listů od prachu měkkým navlhčeným hadříkem nebo houbičkou.
Zálivka by měla být střídmá, zaléváme ji, až je zemina proschlá (jednou za 4 až 7 dní). Příliš vody vede často k hnilobě kořenů (žloutnutí a vadnutí listů).
Monstera nám bude vděčná, když ji jednou za 14 dní pohnojíme slabou dávkou hnojiva pro zelené rostliny (v zimě postačí jednou za 6 týdnů).
Tropickým rostlinám se daří v rašelinité půdě s dobrou drenáží, aby mohla přebytečná voda odtékat.
Pokud je už monstera velká a ve velké nádobě, obtížně se přesazuje; stačí vyměnit alespoň svrchní část zeminy.
Většinou si ji z obchodu přineseme už s oporou, kterou bývá kokosová nebo mechová tyč. K ní se upínají vzdušné kořeny, proto ji udržujeme vlhkou. Pokud se samy tyče neuchytí, připneme je pomocí svorek, anebo je zastrčíme do půdy.