zdroj Pixabay

SKVRNY NA SAZENICÍCH RAJČAT

In Poradna, Zelenina by walsla

Připravujeme se na pěstování rajčat, vyséváme, opatrujeme sazeničky, vysazujeme do záhonu podle návodů a těšíme se na první plody. Co se však nestane! Mladé lístky sazenic náhle začínají měnit barvu. Co se děje a co s tím? A tak rychle hledáme pomoc?

Proč se objevují bílé skvrny na rajčatech

Na mladých rajčatech se objevily bílé necharakteristické skvrny a my musíme zjistit, co je příčinou a jak našim rostlinám pomoci, abychom nepřišli o budoucí sklizeň. Skvrny se objevují z několika důvodů: úpal, choroba a nedostatek stopových prvků.

Bílé skvrny jsou většinou známkou silného spálení rostlinúpalu, jehož nejčastější příčinou je, že jsme nechali nové sazenice příliš rychle pod přímým sluncem (bez předchozícho otužování). Často utrpí újmu jen horní části listů, ale může také dojít k vážnému poškození rostliny. Popálená místa jsou skoro průhledná, mohou být různě velká, podle stupně poškození; někdy se doběla zabarví i celý list. K úpalu může dojít dokonce i u dospělé rostliny, když po zalévání zůstaly na listech kapky vody, které zvyšují sílu slunečních paprsků.

Bílé skvrny mohou být také příznakem houbové choroby, což je bohužel důvodem vážnějším a také složitějším. Sazenice rajčat totiž mohou trpět nejrůznějšími chorobami. A pokud se na listech objeví bílé skvrny, je možné, že byly rostliny napadeny septorií. Tato houba se množí především uvnitř infikované oblasti. Ideálními podmínkami pro vznik tohoto onemocnění je dlouhé teplé sluneční počasí a vysoká vlhkost.

Žluté nebo hnědé skvrny mohou také signalizovat, že sazenice rajčat nemají dostatek železa anebo naopak velké množství manganu. Pokud se jedná o málo železa, bývají listy zbarveny mezi žilnatinou žlutě. Přebytek manganu se projevuje hnědými skvrnami i deformací listů.

Prozkoumat a bojovat s bílými skvrnami sazenic

Pokud rostlinu pečlivě prozkoumáme a pamatujeme se, co se dělo posledních pár dní, je možné snadno rozeznat popáleniny na listech rajčete od nebezpečného napadení plísní. A můžeme pak s velkou přesností určit příčinu bělavého povlaku na sazenicích.

Abychom uchránili naše sazenice, necháme je na slunce zvykat postupně. Poprvé je venku na čerstvém vzduchu necháme jen 10 minut a každý den postupně dobu zvyšujeme. Jestliže je příčinou vybledlých listů pobyt rajčatových sazenic na slunci, je možné rostlinkám ještě pomoci. Spálené listy se už ale nezotaví, nemusíme je tedy ochraňovat.

Pokud jsme zjistili, že se jedná o houbovou chorobu, použijeme postřik. Je však lepší zbavit celého keře, protože tím zabráníme, aby se septorióza objevila i na dalších rajčatech.