zdroj Pixabay

NENÁROČNÉ POKOJOVÉ ROSTLINY – SCINDAPSUS

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Které domácí pokojové rostliny bychom mohli doporučit začátečníkům? Měly by být nenáročné, ale přitom být vždy krásnou ozdobou našeho domova. Pro začátek si zvolíme pokojové rostliny, které jsou oblíbené, ale nevyžadují žádnou mimořádnou péči a přežijí, i když na ně občas zapomeneme. Například scindapsus, monsteram sansevieria…

Jak se starat o scindapsus

Pěstitelé, kteří teprve začínají, nebo snad nemají dostatek času, ale možná i děti by si měli vybrat rostliny krásné, ale nenáročné, jimž budou vyhovovat podmínky, které jim můžeme doma nabídnout. Jak bychom měli o pokojové květiny pečovat, aby nám dělaly radost a byly zajímavou živou dekorací.

Známý a vděčný šplhavník

I přes všechny neobvyklé názvy patří tato rostlina k těm nejznámějším. Šplhavníkscindapsuspotosepipremna (Epipremnum aureum) můžeme pěstovat v květináči, v závěsném koši, mladé výhonky zase ve skleněných vázách a vždy to bude dekorativní květinová ozdoba našeho domu. Pochází z jihovýchodní Asie, je popínavá, může „padat“ přes okraj květináče nebo se pnout vzhůru po vhodné opoře.

Stanoviště – teplota – zálivka – péče

Je to rostlina naprosto nenáročná, velmi odolná, která přežije téměř všechno i naše nešetrné zacházení. Je odolná vůči suchu, nevyžaduje ani pravidelné hnojení. Ale za péči se nám odvděčí.
Její srdčité, kožovité a lesklé listy vyrůstají na dlouhých stoncích, jsou tmavě zelené se žlutým (zlatavým) žíháním. Pokud nemá dostatek světla, listy jsou pouze zelené. Některé druhy (například Marble Queen, N Joy, Neon) mají raději světlo, jiným nevadí stín (E. aureum).
Ideální teplota pro šplhavník je 20 až 24 °C, v zimě by neměla klesnout pod 13 °C. Studený vzduch epipremně nevyhovuje, pak bývají listy pokroucené.
V době vegetace je zaléváme častěji (jednou až 2 krát za týden) a v zimě zálivku zredukujeme na jednou za dva týdny. Dáváme si však pozor na přelití, trvalé přemokření způsobuje hnilobu kořenů, listy žloutnou a opadávají.
Vlhkost vzduchu mu vyhovuje zvýšená, ale snese i běžnou pokojovou vlhkost. Známkou příliš suchého vzduchu jsou hnědé suché skvrny na listech.
Přesazovat bychom ho měli jednou za dva roky do rašelinového substrátu nebo použijeme s. pro pokojové rostliny.
Jednou za 14 dní aplikujeme hnojivo pro pokojové rostliny.

Může dorůst až 6 metrů, abychom ji měli pěkně hustou, pravidelně ji sestřihujeme. Jaro a léto je nejvhodnějším časem na ořezávání a také rozmnožování rostlin. Výhony bez obav odřízneme u země, zanedlouho se objeví nové. Uříznuté kusy můžeme nechat zakořenit ve skleněných nádobách s vodou. Získáme tak nové rostliny, kterými obdarujeme své přátele a známé.