zdroj Flickr autor S. Holman

SAMOZAVLAŽOVACÍ KVĚTINÁČ – VÝROBA

In Poradna by walsla

Občas se nám může stát, že zapomeneme nebo třeba právě nemůžeme své květiny zalít. Jedeme-li na dovolenou, požádáme většinou sousedy. Ale pak začneme přemýšlet, jak takový problém řešit. Napadne nás, že bychom si prostě mohli pořídit samozavlažovací květináč. Stane se z něj praktický pomocník, který nám bude pomáhat.

Jak na výrobu samozavlažovacího květináče

Letničky rostou „jako z vody“, ani zalévat je někdy v horkých letních dnech nestačíme, v tropickém létě potřebují závlahu i vícekrát za den. Praktický samozavlažovací květináč si můžeme samozřejmě v obchodě koupit, ale většinou nás odradí cena, protože to není levná záležitost. Začneme hledat řešení a brzy zjistíme, že to není tak složité. Pomůžeme si tedy zavlažovacím květináčem – a sami si ho vyrobíme! Jeho výroba nám nezabere ani moc času a nebude stát moc peněz. Můžeme si dokonce vybrat jeden z několika doporučovaných způsobů. Samozavlažovací nádobka se dá vyrobit třeba z PET lahve, z truhlíků, ze dvou starších kyblíků…

Samozavlažovací truhlík

Samozavlažovací květináče i truhlíky se skládají ze dvou nádobek. Do horní zasadíme rostlinku, do druhé postupně doléváme vodu na závlahu.

Co budeme potřebovat
2 truhlíky – menší a větší, abychom je mohli vložit do sebe, vrtačku, vrták nebo šroubovák na otvory, tkaničky od bot, knot nebo popruh z batohu (potřebujeme je do každého otvoru) (na truhlík dlouhý asi 100 cm dáme 5 knotů)
Jak na to
Menší truhlík otočíme dnem vzhůru a opatrně do něj uděláme otvory. Pak těmito dírkami provlékneme knoty a uvnitř nádoby je zauzlujeme, aby nevypadly. Pak do truhlíku nasypeme zeminu a zasadíme vybrané letničky, do většího truhlíku nalijeme vodu. Osázený truhlík vložíme do většího s vodou.
Konce knotů jsou ponořené, nasáknou vodou a květinám budou postupně dodávat potřebnou vláhu.

Samozavlažovací květináč z pet lahve

Co budeme potřebovat
Připravíme si pet lahev, ostrý pracovní nůž (třeba na koberce), hřebík nebo vrtáček, vhodnou bavlněnou tkaničku nebo knot (délka nejméně 20 cm).
Jak na to
Nožem rozřízneme pet lahev na 2 části. Do víčka vyvrtáme dírku a provlékneme jí tkaničku tak, aby na obou koncích byla dlouhá alespoň 10 cm. Do horní poloviny pet lahve nasypeme hlínu, zasadíme do ní sazeničku nebo sezónní květinu (narcis, hyacint, petrklíč, letničky…) a do spodní části nalijeme vodu.
Obě části sesadíme a zavlažovací květináč je hotov.