zdroj Pixabay

BYLINKY, KTERÉ ROSTOU SAMY

In Bylinky, Poradna by walsla

Pěstování bylinek se stalo oblíbenou činností zahrádkářů. U většiny druhů se nemusíme obávat neúspěchu, bylinkovou zahrádku zvládnou v pohodě i děti. I když je pravdou, že některým bylinkám se daří na každém místě a jiným musíme hledat nové stanoviště.

Bylinek pro jednoduché pěstování

Pěstování bylinkové zahrádky není obtížné ani pro začátečníka, je snadné i pro děti, které se rády o své záhonky budou starat. Vybrali jsme několik bylinek, které nejsou náročné na stanoviště, nevyžadují velkou péči, a navíc se nám mohou kdykoliv hodit.

Voňavá máta

Máta (Mentha) je vytrvalá aromatická bylina s typicky chlupatými hranatými lodyhami vyrůstajícími z plazivých oddenků. Buňky zelených kopinatých listů jsou prosyceny esenciálními oleji (hlavně mentol), a když je rozemneme mezi prsty, výrazně voní. Květy mají barvu fialovou až růžovou (někdy i bílou).
Máta se ráda na zahradě rychle rozrůstá, musíme ji přísně držet na jejím stanovišti. Užívá se v kosmetice, potravinářství (jako ochucovadlo do salátů, želé, drinků…) i léčitelství (revmatismus, žlučníkové kameny, nevolnost, zvonění v uších…). Existuje jí více než 20 druhů (např. máta dlouholistá, klasnatá, rolní, vonná…)

Tymián s drobnými kvítky

Tymián (Thymus) je vytrvalá rostlina, vyhovuje jí slunné sušší stanoviště, ale odpustí nám i polostín či nevhodné seříznutí. Jakmile se ujme, zůstává na místě mnoho let. Je to nízký keřík s drobnými většinou tmavě zelenými lístky (podle druhu). Kvete od května až do září, odumřelé květy odstřiháváme. Můžeme jej pěstovat na záhonku, na skalce, podél chodníčků i na okenním parapetu. Nabízí široké využití v kuchyni, voňavá nať se využívá jako koření do polévek, omáček, salátů, k masu…

Pažitka neboli šnytlík

Pažitka pobřežní nebo také šnytlík (Allium schoenoprasum), je jednou z bylin, které by neměly chybět na žádné zahrádce. Je původem ze Středomoří a u nás roste volně na březích vodních toků, doma si pěstujeme šlechtěné pažitky zahradní. Má čárkovité listy a kulaté dekorativní květy.
Je to aromatická vytrvalá rostlina s pikantní jemně ostrou chutí, listy si během sezóny podle potřeby odřezáváme a používá čerstvé do polévek, omáček, na chleba, do pomazánek…

Nádherná šalvěj

Šalvěj (Salvia) je uznávaná léčivá silně aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých. Je absolutně nenáročná na prostředí i na údržbu. Jen je třeba nedávat ji na vlhká místa, je totiž náchylná k hnilobě kořenů. Má polokeřovitý vzhled se zdřevnatělými lodyhami, vejčité plstnaté listy mají stříbrošedou až zelenou. Kvete v květnu až červenci v jemných světle fialkových barvách. Trpkle nahořklé listy se užívají jako koření. Velké využití má v kosmetice a léčitelství (především pro protizánětlivé, antibakteriální a antivirotické účinky).