I srpen hýří na zahradě nejrůznějšími barvami. Kvetou letničky i pozdní trvalky, cibuloviny i balkonové rostliny, okrasné dřeviny začínají předvádět své barevné bobule. Stále je o co se starat. Odstraňujeme odkvetlé květy, rozmnožujeme, přesazujeme.
Letničky kvetoucí v pozdním létě
V pozdním létě nám dělají radost také letničky, které rozzáří celou zahrádku.
Vykvétá astra čínská (Callistephus chinensis) – existuje mnoho druhů lišících se velikostí, tvarem i barvou květů. Kvete vytrvale až do září, nejčastěji v barvě bílé, růžové či fialové. Zdobí záhony a také se výborně hodí k řezu. Je však náchylná k houbové chorobě, neměli bychom ji dávat na stejné místo dříve než za 5 let.
Půvabné bílé, oranžové, žluté, červené i růžové miskovité květy přináší další zajímavá letnička sluncovka (Eschscholtzia). Dorůstá asi do 40 cm a kvete jen za slunného počasí, po odkvětu vykvétají další a další. Nejznámější druh kalifornský máček (E. californica) je státním květem Kalifornie, často se pěstuje také E. caespitosa nebo E. lobbii.
V polostínu se daří netýkavce (Impatiens), je to letnička bohatě kvetoucí v nejrůznějších podobách a barvách.
- ASTRA ČÍNSKÁ
- SLUNCOVKA
- NETÝKAVKA
Trvalky kvetou i v srpnu
Také mnoho trvalek zdobících srpnovou zahradu se výborně hodí k řezu.
Nepřehlédnutelný ve své výšce až 120 cm je docela určitě zlatobýl (Solidago). Hroznovité květenství je složeno z drobných žlutých kvítků. Je to rostlina nenáročná a na záhoně i ve váze vydrží dlouho.
Oměj (Acanitum) dorůstá až do 1,5 metru. Hroznovité květenství připomíná menší květy lupiny. Je to rovněž rostlina nenáročná, daří se jí dobře v polostínu. Je třeba dávat pozor, protože je ro rostlina silně jedovatá.
Od srpna až do října (někdy až do prvních mrazíků) bohatě kvete další vysoká trvalka (až 120 cm) sasanka japonská (Anemone japonica – také hupehensis). Daří se jí v polostínu a potěší nás bílými, růžovými nebo červenými květy. Do Evropy ji dovezl v 19. století skotský botanik R. Fortune, který ji prý objevil mezi náhrobky na jednom šanghajském hřbitově.
- ZLATOBÝL
- OMĚJ
- SASANKA
Srpnové cibuloviny
Z cibulnatých a hlíznatých rostlin nám dělají asi nejvíce radost „královny podzimní zahrady“ jiřinky (Dahlia) kvetoucí až do podzimu. Existují pěstitelé a sběratelé jiřinek a snaží se získat co nejvíce druhů. V současnosti už existuje kolem 20 tisíc hybridů, které se pak od se liší vzrůstem, velikostí i barvou květů. Pěstovat je můžeme na záhonu, vyjímají se dobře ve skalkách, v truhlících či jiných okrasných nádobách.
Od srpna až do září zdobí zahradní partie ocún jesenní (Colchicum autumnale) kvetoucí jednoduchými i plnými květy v barvě bílé či růžové. Na rozdíl od ostatních cibulových se vysazuje v červenci.
Letní hyacint je známější jméno pro zajímavou litošku (Galtonia) s vysokým stvolem (až 120 cm) a hroznovitým květenstvím, které tvoří zelenobílé zvonkovité květy. Je citlivá na zimu, proto jí poskytneme přikrytí, anebo raději cibuli vyndáme ze země.
- HYACINT
- JIŘINKA
- HYACINT