zdroj Pixabay

KDYŽ NÁM ŽLOUTNOU ROSTLINY 1/II

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Někdy se setkáváme s nepříjemným žloutnutím listů, a to jak u pokojových, tak i u venkovních rostlin. Žloutnutí a potom i opadávání – především starších listů a většinou v dolní části rostliny – může však být také jen součástí běžného stárnutí.

Žloutnutí listů venkovních rostlin

Jestliže jsme na některých venkovních rostlinách objevili nápadně zežloutlé listy, kterým většinou zůstává zelená žilnatina, je to spojováno s chlorózou (nedostatečná produkce chlorofylu). To je onemocnění, jemuž se také říká blednička nebo žloutenka. A může se vyskytovat u všech zelených rostlin. Rostliny nám tak dávají najevo, že něco není v pořádku.
Nemoc mohou způsobovat různé příčiny.

Virová onemocnění a poškození hmyzem

Žluté listy mohou být jen běžnou známkou normálního procesu stárnutí rostliny, mohou je způsobovat škůdci či choroby, ale mohou být také způsobeny škůdci a chorobami. Jednou z příčin chlorózy jsou třeba virová onemocnění (například zakrslost), bakterie nebo houby (rez).
Při pěstování rajčat je nutné pozorovat rostliny hlavně kvůli dvěma houbovým chorobám – začínají žloutnutím listů, a nakonec bohužel rostlina zahyne. Jedná se o ranou plíseň (začíná žlutými skvrnami) a fusarium (listy vadnou a žloutnou – často jen na jedné straně). Jakmile nemoc rostlinu zasáhne, nedá se dělat nic jiného, než ji odstranit. Abychom těmto chorobám předcházeli, vybíráme odrůdy odolné a snažíme se o správnou zahradní hygienu.

Žloutnutí listů (hlavně u zeleniny) může způsobit také poškození hmyzem. Bývají to brouci, roztoči, berušky a další… Je důležité pravidelně zahradu sledovat a kontrolovat, aby se zamoření ještě více nerozšířilo.

Chyby ve výživě rostlin

Týká se to nedostatku nebo naopak přebytku živin, což pak způsobuje nevyváženost výživy.

Chlorózu obvykle vyvolává nedostatek dusíku, železa, draslíku nebo hořčíku, síry, zinku či manganu, mědi nebo molybdenu a bóru.

Nedostatek světla

Pro fotosyntézu je zásadní světlo – jestliže rostlině chybí dostatek slunečního světla, začnou její rostliny blednout. Rychle si zkontrolujeme požadavky nemocné rostliny, abychom zjistili, jestli potřebuje polostín či plné slunce. Rostlinu můžeme přesadit na osluněné místo, nebo možná postačí prořezat dřevinu, která jí stíní. Hrnkové rostliny jednoduše přesuneme.