zdroj Flickr

OŘECHY MAJÍ V KUCHYNI ŠIROKÉ VYUŽITÍ

In Ovoce, Poradna, Recepty by walsla

Vlašské ořechy se jedí samostatně, anebo se stávají součástí mnoha vynikajících pokrmů v kuchyni. Nejčastěji je využíváme v době vánočních svátků, při přípravě rozličných druhů těst a cukroví. Pochutnáváme si také na kombinaci ořechyů a sýry. Z vlašských ořechů se také vyrábí olej a Svatojánskou ořechovici, tedy – ořechovou pálenku znal i Josef Švejk…

Vynikající ořechy a recepty

Zkusme si z oblíbených receptů vyzkoušet třeba domácí ořechovku nebo vynikající ořechovou bábovku.

Jednoduchá ořechová bábovka

Co budeme potřebovat
Připravíme si 250 g polohrubé mouky, stejné množství (250 g) krupicového cukru, 2 dcl oleje a 2 dcl vlažné vody, 4 vajíčka, asi 100 g vlašských ořechů, prášek do pečiva a špetka soli.
Jak na to
Mouku přesejeme, přisypeme cukr, sůl, prášek do pečiva a nastrouhané vlašské ořechy. Sypké ingredience dobře promícháme. Pak teprve přidáme vodu, olej a žloutky, které jsme oddělili od bílků a znovu dobře promícháme. Pak přidáme bílky, ktré jsme ušlehali do pevného sněhu.
Těsto nalijeme do vymazané a moukou vysypané bábovkové formy. Vložíme do dobře vyhřáté trouby a při 180 °C pečeme cca 45 minut. Hotovou bábovku vyklopíme a jemně pocukrujeme.
(Tento recept můžeme použít také na dortový korpus.)

Domácí ořechovka aneb Svatojánská ořechovice

Na výrobu domácí ořechovky potřebujeme asi 500 g zelených vlašských ořechů v mléčné zralosti – sbíráme je v létě (během července a srpna) a také láhev dobrého alkoholu.
Jak na to
Měkké zelené ořechy omyjme a rozkrájíme na menší kousky. (Uvnitř je zatím jen náznak ořechu a je vyplněn jen nahořklou tekutinou.) Kousky dáme do sklenice a zalijeme alkoholem. Může to být vodka, režná, slivovice nebo i rum, který pak předá ořechovce své typické aroma.
Sklenici uzavřeme, postavíme na teplé (nejlépe slunečné) místo a necháme alespoň 3 až 4 týdny (může to být i déle). Tekutina se zabarví do hnědé až černé, slejeme ji a léčivý prostředek je připraven ke konzumaci.

Je však hořký, proto se vylepšuje podle chuti o další ingredience. Připravíme si cukerný roztok z 500 ml vody a 250 g cukru (přidávají se třeba kolečka citronu, citronová šťáva či trochu kyseliny citronové. Po vychladnutí smícháme se základním ořechovým výluhem, a ještě můžeme podle chuti okořenit (hodí se například skořice, vanilka, badyán, hřebíček, muškátový oříšek – netypické, ale chuťově zajímavé a pikantní je přidání malé sušené papričky,několik kuliček pepře nebo jalovec. Necháme ještě den dva louhovat a pak přelijeme do čistých lahví s dobrým uzávěrem. Ořechovka se od dob našich předků používá hlavně jako žaludeční likér, má znamenité dezinfekční účinky.