Vánoční hvězda tradičně patří k Vánocům. Je neodmyslitelnou součástí adventního období a vánočních svátků. V obchodech už ji začínají nabízet koncem listopadu, a protože krásné rostlině většinou neodoláme, vybereme si tu správnou a přineseme ji domů. Je však třeba se o ni dobře postarat.
Nádherná vánoční hvězda
Vánoční hvězda neboli pryšec nádherný (Euphorbia puicherrima), v Americe známý jako poinsettia je pryšcovitá rostlina, která pochází z Mexika a států Střední Ameriky. Její dekorativní červené a zelené listy připomínají vánoční výzdobu a navozují i slavnostní vánoční náladu.
Aztékové ji nazývají cuitlaxochitl (název vznikl ze slov cuitlatl = zbytek a xochitl = květina), což vlastně znamená: „květina rostoucí ve zbytcích půdy“. Používali ji nejen k výrobě červeného barviva, ale také jako antipyretikum (léčivo snižující horečku).
Spojení vánoční hvězdy s Vánocemi má pravděpodobně kořeny ve staré mexické pověsti, kdy chudá dívka ozdobila oltář obyčejným „plevelem“ a karmínové květy se staly krásnými poinsettiemi… Vánoční hvězda patří k dekorativním, efektním a velmi zajímavým sezónním rostlinám. V prodejně si můžeme vybrat z docela široké nabídky – kromě klasické rostliny s červenými listeny, můžeme najít i kultivary s listeny bílými, starorůžovými, lososovými, bordó nebo i oranžovými. A možná jsme se setkali i s kultivary, které je mají menší jemně kadeřavé.
Jak si správně vybrat při nákupu
Rostlina musí být zdravá, vitální s listy (nepoškozenými a nezkroucenými) pevně posazenými na stonku. Pokud snad rostlina opadává – znamená to – nekupovat. Při výběru si musíme dát pozor – nikdy například nekupujeme vánoční hvězdu na tržišti (doma už by nám pak dlouho nevydržela).
Barevné listeny by měly být rovnoměrné a pravidelně zbarvené. Pozor bychom si měli dát také na substrát – nesmí mít na povrchu plísně. Listeny vždy obklopují a jakoby „chrání“ drobné žluté kvítky uprostřed.
Když se rozhodneme koupit si vánoční hvězdu, pak zaměříme svůj pátravý zrak právě na ně. Ideální totiž je, když jsou kvítky ještě nerozkvetlé a uprostřed listenů jsou zatím jen zelená poupata. Takové rostliny nám totiž doma vydrží mnohem déle. Vybrali jsme si – necháme si rostlinu zabalit do papíru, abychom ji maximálně chránili a minimálně vystavili vnějším podmínkám, až si ji poneseme domů.