autor James Steakley

PILEA JE ROSTLINOU ŠTĚSTÍ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Pilea patří v posledních letech mezi nejoblíbenější pokojové rostlinky, a to nejen u nás, ale i ve světě, kde je její pěstování ještě více rozšířené. Její kulaté lístky jí dodávají půvab, ale hlavně nepotřebuje žádnou velkou péči. Tuto zelenou krásu může bez obav pěstovat každý začátečník.

Proč je pilea tak oblíbená

Pilea (Pilea peperomioides) je rostlina vzpřímeného růstu, jejíž listy vyrůstají na dlouhých řapících. Je v současnosti celosvětově extrémně populární. Může za to zcela jistě jednoduchá péče a půvabný vzhled. Stále vyrůstají nové rozkošné kulaté lístky, a tak se z ní stává rostlina, kterou „si prostě musím pořídit“.
Její listy prý někomu připomínají palačinky, či penízky, jiným zase loď mimozemšťanů, proto se anglicky rostlině říká „pancake plant“ nebo „UFO plant“ a také „Chinese money plant“.
Dokonale kulaté hladké listy s výrazně sytě zelenou barvou se stále zvětšují, a čím je rostlina starší, tím větší listy má.

Jak o pileu pečovat

Je to rostlina na pěstování velmi příjemná a také zcela nenáročná.

Stanoviště: Pilea má ráda světlo, ale před přímými slunečními paprsky ji musíme chránit. Vyhovovat jí bude stinné místo s dostatkem rozptýleného světla. V zimě ji můžeme umístit na jižní parapet.
Zálivka: Během vegetačního období zaléváme pravidelně – 2 krát týdně. Během zimního období stačí zálivka jednou za 7 až 10 dní. Musíme dávat pozor na přelití, pilea nesmí stát ve vodě. Zvládne spíše krátkodobě sucho než trvalé přemokření. Mezi zaléváním je vhodné nechat substrát proschnout.
Rosení: Přestože je pilea rostlina polosukulentní, bude vděčná za rosení listů odstátou vodou.
Teplota: V místnosti by se měla teplota pohybovat mezi 15 až 25 °C.  V zimě ne méně než 15 °C.
Hnojivo: Od jara až do podzimu můžeme aplikovat vhodné hnojivo každé dva týdny.
Přesazování: Pokud je to nutné, přesadíme ji na jaře.
Množení: Množit ji můžeme během růstu stonkovými řízky, nebo přesazením nových malých rostlinek – odnoží, které vyrůstají z podzemních oddenků.

Když se jí nedaří

Pokud je s pileou něco v nepořádku, povšimneme si různých příznaků, např.:
Listy žloutnou, zespod opadávají, zemina je mokrá – rostlina je příliš přelitá, je třeba omezit zálivku.
Listy žloutnou, opadávají, zemina je suchá – možná jsme nechali substrát příliš vyschnout. Příčinou může být i příliš světla.
Listy se kroutí – nejčastěji se to stává v létě. Způsobit to může jednak nadbytek světla, jednak příliš vysoká teplota, ale také častá zálivka.