Vavřín se u nás pěstuje spíše v nádobách, jelikož v zimním období by nám mohl vymrznout. Tato rostlina není jen užitková, ale také dekorativní. Je nenáročná, dobře se tvaruje a máme z ní radost na zahrádce i doma. Bobkový list známe většinou jako koření, ale má také mnoho příznivých účinků pro naše zdraví (pomáhá při chřipce i nachlazení, zlepšuje činnost jater…).
Bobkový list
Pěstujeme-li jej na zahrádce potěší nás svým vzhledem i jednoduchou péčí, kterou od nás vyžaduje. Není náročný, dobře se stříhá – s jeho tvarováním nemáme žádné starosti. Tvrdé listy mají oválný kopinatý tvar a velmi výrazně voní. Vavřín pravý známější jako bobkový list (Laurus nobilis) kvete na jaře od března do dubna. Z jeho květů se pak vytvoří nevelké (asi jako třešně) kulaté plody fialové nebo černé barvy a uvnitř se ukrývá pecička.
Jak bobkový list pěstovat
Je pravdou, že si můžeme laurus nobilis vypěstovat i ze semene, ovšem mnohem jednodušší a také pohodlnější je koupit si již vzrostlou rostlinu v květináči. Přineseme si tedy bobkový list domů a hned jej přesadíme – odborníci nám doporučují běžný substrát pro pokojové rostliny, vhodný je také substrát určený pro pěstování bylinek.
Květináč pak umístíme do zahrady, na balkon či na terasu, kde může zůstat od jara až do podzimu. I na zahrádce ho raději necháváme v květináči, protože není mrazuvzdorný (zvládne mrazy jen do mínus 2 °C), a proto jej musíme včas ještě před příchodem prvních mrazů zazimovat a přemístit domů. Bobkový list na podzim přemístíme do světlé a chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje od 13 °C do 18 °C. Světlo potřebuje laurus i v zimě. Může to být například světlá chodba, zasklená lodžie apod. Vybereme pro něj stanoviště s dostatečným množstvím slunečního světla (nejlépe přímé sluneční paprsky).
Bobkový list vyžaduje pravidelné zalévání. Pokud jsme mu našli místo na záhonu s přímým sluncem, nesmíme na zálivku zapomínat – v horkých suchých dnech i každý den. Ale je třeba kontrolovat, aby jeho půda nebyla přemokřená – má totiž mělké kořeny a ty by mohly začít při přemokření hnít.
Jestliže však budeme naši novou rostlinku dobře pozorovat, zjistíme, že nám sama dává vědět, kdy potřebuje vodu – její mladé lístky se totiž v suchu začínají trošku kroutit a nové výhony se sklánějí. Sotva ji však zalijeme, vrátí se rychle do normálu.
Bobkový list nám bude také vděčný za rosení. Na zahrádce rosíme vždy až večer, aby sluneční paprsky nespálily vlhké list; doma postřikujeme listy hlavně tehdy, máme-li rostlinu umístěnu v suché místnosti.
Během vegetačního období bychom neměli zapomenout ani na pravidelnou dávku hnojiva. Vhodné je hnojení každé dva týdny a pro bobkový list zvolíme hnojiva určena pro byliny případně hnojiva univerzální. V zimě samozřejmě nehnojíme.
- VAŘÍN
- SUŠENÉ B. LISTY
- LAURUS NOBILIS