Muškáty odpradávna pěstovaly naše babičky nebo dědečkové. Z Jižní Afriky se k nám do Evropy dostaly počátkem 17. století a pak už si rychle nacházely své obdivovatele. Bylo to nejen díky kráse kvetoucí rostliny, ale i pro její snadné pěstování.
Požadavky na pěstování
- Stanoviště: Pelargonie má ráda slunné místo – tam také bohatě kvete. Roste dobře i v polostínu, ale na stinném stanovišti má vytáhlý růst.
- Zálivka: Během vegetace zaléváme muškáty vydatně (v zimě je zálivka silně omezená). Nedostatek vody je příčinou žloutnutí spodních listů. Rostlina však nesnáší trvalé přemokření. (Vhodné jsou samozavlažovací nádoby).
- Zemina: Využijeme koupený rašelinový substrát. Zemina musí být bohatá na humus. S přesazováním nespěcháme, protože rostlina lépe kvete, má-li těsný květináč.
- Hnojení: Ve vegetačním období hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem. Vyzkoušet můžeme i doma vyrobené hnojivo z kompostu (1 díl kompostu a 5 dílů vody – necháme 2 týdny louhovat na teplém místě. Pak ředíme 1 díl výluhu na 5 dílů vody.) hnojivo z droždí (1 kostka droždí a 1 litr vody – promícháme, aby se droždí rozpustilo, necháme opět 2 týdny na teple kvasit – pak promícháme se 3 l vody).
- Rozmnožování: Muškáty můžeme množit v létě vrcholovými řízky a pelargonie páskaté se dají množit na jaře výsevem.
- Přezimování: Koncem srpna je vhodné ukončit používání hnojiv s obsahem dusíku a omezit zálivku. Pro přezimování muškátů se hodí chladné (teplotní maximum je 16 °C), ale světlé místo. Uložíme je tam na podzim před příchodem mrazů a přečkají až do jara. Během zimy se rostliny zalévají opravdu jen velmi, velmi mírně.
Většina z nás pěstuje pelargonie jako letničky, protože přezimování je poněkud složitější. Jednodušší a bezpečnější je koupě nových rostlinek. - Škůdci: Nejčastěji pelargonie napadají mšice a molice. Pokud je tam zjistíme, rostliny osprchujeme (tím škůdce spláchneme). Pokud je už napadení větší, použijeme postřik.
Zaštipování – základ úspěchu
Nezapomeňme muškáty zaštipovat! Aby se z našeho muškátu stala rozvětvená rostlina, jaké vidíme na reklamních fotografiích, musíme je začít hned po výsadbě zaštipovat. To je základ barevné záplavy květů, zdobících okna i balkony. Se zaštipováním začneme hned po vysázení. Zaměříme se na výhonky, které směřují dovnitř keříků a okamžitě je zaštípneme. Nejprve se vytvářejí spící očka, z nich pak rostou výhonky – stonky zkracujeme přesně nad spícími oky. Důležité je, aby poslední pupen vždy směřoval ven.
Muškát tak nejen prosvětlíme, ale také ochráníme před nákazou různými chorobami, plísněmi… Rostlina bude mít více síly na rozvoj většího množství květů, stane se také lehčí a nebude dávat zbytečnou energii do velkého množství výhonků, ale veškeré živiny bude směřovat jen do těch, které na muškátech ponecháme.
K další péči patří také odstraňování odkvetlých květů, zvadlých listů – bez milosti je z květiny odstraníme.
- P. CUCULLATUM
- P. GRAVEOLENS
- PELARGONIE ZDOBÍ