zdroj Pflanz-konzept

PŘICHÁZÍ ČAS PRO ZAZIMOVÁNÍ TRVALEK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Podzimní počasí nás nenechává na pochybách – rostliny se pomalu ale jistě chystají k zimnímu odpočinku. Aby se nám na jaře zase probudily v plné kráse, je třeba jim s přezimováním pomoci. A pokud nám v následujících dnech dopřeje počasí – půjde to docela snadno a rychle.

Některé naši pomoc potřebují

Trvalky obecně zazimování nepotřebují – nedělají nám příliš starostí a není s nimi příliš práce ani během vegetačního období. Jsou to vděčné a nenáročné rostliny. Některé z nich však ochranu před zimou budou potřebovat.

Podzimní péče závisí na druhu vytrvalých rostlin. Řada z nich žádnou péči nepotřebuje a bez újmy zvládnou i silné mrazy. Je to například: oměj (Aconitum), plamenka (Phlox), třapatka (Rudbeckia), zlatobýl (Solidago) a další.
Na druhé straně však existují takové, které se bez naší pomoci neobejdou – zima je pro ně těžkým obdobím a my je musíme na mrazy připravit. Většinou se jedná o teplomilné středomořské druhy, ty uložíme do skleníků, chodeb apod.
Dvouletky mohou zimu přežít pouze tehdy, byly-li vysety včas a jejich listová růžice už dostatečně narostla a zmohutněla.
Novým mladým trvalkám, které jsme sázeli v létě, případně jsme dělili trsy starších, a proto nemusí být ještě zcela otužilé, prokypříme zem, přidáme vrstvu uleželého kompostu a pak jim připravíme přikrývku z listí nebo chvojí. (Kypření sníží odpařování vláhy z půdy a dobrý kompost jim dodá živiny pro novou sezónu.)

Dlouhověké trvalky (zdobí naši zahrádku mnoho let) zrají jak dobré víno – čím starší, tím krásnější. Tyto vytrvalé krásky nevyžadují během roku příliš péče. Jsou dostatečně odolné proti mrazům, ale přece jen jim můžeme připravit jednoduchý kryt z chvojí. Na jaře je pak (jako vlastně všechny trvalky) přihnojíme kompostem.
K dlouhověkým trvalkám patří například bohyška (Hosta), čechrava (Astilbe), čemeřice (Helleborus), juka (Yucca filamentosa), krásnoočko (Coreopsis), pivoňka (Paeonia), srdcovka (Dicentra), terčovka (Rudbeckia), třemdava (Dictamnus)…

Důležitý je dobrý sestřih i přikrývka

Dobrý sestřih je základem příštího úspěchu. Naši pozornost věnujeme hlavně těm trvalkám, které zůstávají přes zimu s odkvetlým květenstvím, pomalu osychajícím listovím a zdřevnatělými nadzemními částmi. Nadzemní část trvalek zkrátíme nůžkami několik centimetrů nad zemí, a rostlinnou část přikryjeme (listím, chvojím nebo použijeme materiál, který jsme ostříhali). Stálezelené trvalky neřežeme – jen je trochu očistíme a odstraníme odkvetlá květenství.
Okrasné trávy zůstanou ozdobou naší zahrádky přes celou zimu. Neřežeme je, ale svážeme, aby se pod tíhou sněhu nerozpadly nebo aby nám je vítr nepolámal. Ostříhání necháme až na jaro. Značně choulostivá je kortaderie (Cortaderia), její trs svážeme a zasypeme vyšší vrstvou listí, a navíc zakryjeme fólii proti vlhku, protože tato známá kráska „“ potřebuje proti vlhkosti dobrou ochranu. Nahoře listí ještě zatížíme chvojím – na jaře, až se oteplí, přikrývku odstraníme a teprve potom rostlinu seřízneme.