autor Günter Hentschel

ZAHRÁDKÁŘSKÉ PRÁCE – ÚNOR 2/II

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Druhý měsíc roku je krátký a ke konci už jeho dny už rychle spěchají k jaru. Začátkem února ještě většinou převládá mráz a sníh, ale v druhé polovině už se nám často nabízejí příjemnější dny s hřejivými slunečními paprsky… Zahrádka se pomalu začíná probouzet k životu.

Únor – když vládne příznivé počasí

Za příznivějšího počasí provádíme ochranu ovocných stromů před chorobami a škůdci. Mechanickými metodami ničíme přímo infekční zdroje (lepové pásy, shrabávání spadaného listí…). Odřízneme staré či poškozené větve, oškrábeme starší kůru (borku) a hned ji spálíme. Rány očistíme až ke starému pletivu a ošetříme balzámem nebo štěpařským voskem. Jestliže nám přeje počasí koruny ovocných stromů prosvětlujeme a starší zmlazujeme.
Teplota se pohybuje kolem 7 °C – pak můžeme začít s chemickým ošetřením broskví proti kadeřavosti listů. Teď v době vegetačního klidu používáme měďnaté přípravky. S postřikem musíme skončit před začátkem nalévání poupat (pak už by byl neúčinný).

Pokud jsme nestihli „podzimní vápnění“, pak je nyní ten pravý čas to napravit. Na kyselých půdách vápníme jednou za 3 až 5 let, na neutrálních postačí cca po 8 letech. Vápněním zajistíme náhradu vyčerpaného vápníku a upravíme půdní reakci (je-li to potřeba) na neutrální, případně mírně alkalickou. Vápník je důležitý také pro přijímání ostatních prvků rostlinami i vylepšení půdní struktury. Další důležitou funkcí vápnění je dezinfekce půdy.

Co bychom ještě měli stihnout

Řez vinné révy bychom měli udělat asi do poloviny března (před řezem ještě zkontrolujeme pupeny, nejsou-li zmrzlé). Při mladé výsadbě je třeba se rozhodnout, jakým způsobem budeme vinnou révu tvarovat. Nezapomínáme také na opravu drátěnky a opěrné konstrukce.
Pokud není půda promrzlá, je vhodné připravit pařeniště. Vyjmeme starou zeminu a pařeniště necháme ještě „únorově“ vymrznout. Později naplníme zapařeným hnojem (koňský, hovězí…) a zeminou. Takto upravené pařeniště pak zakrýváme okny, aby byla vyhřátá půda připravená na setí.
V druh polovině měsíce už můžeme začít s nakličováním velmi raných brambor. Uložíme je do místnosti s teplotou od 10 do 15 °C a s možností větrání. Krátké a silné klíčky nám zajistí dostatek světla.

Zelenina, květiny i vitamíny

Stále kontrolujeme uskladněné cibulky a hlízy, můžeme začít s předkličováním hlíz begónií – rozložíme je ve světlé místnosti na vlhký písek.
Pokud už na trávníku neleží sníh, můžeme ho přihnojit a povápnit.

Pokud si chceme předpěstovat zeleninu na parapetu okna nesmíme sít velmi hustě. Hlavně tehdy, nemáme-li možnost ještě mladé rostlinky rozsadit na větší vzdálenosti. Je lepší mít méně dobrých sazenic než mnoho nevhodných.

Nezapomínáme na potřebné vitamíny. Pokračujeme v plynulém rychlení řeřichy, pažitky, petrželky a celerové natě. Do fóliových krytů vyséváme ředkvičku, mrkev karotku rovněž vysejeme petržel a cibulku (na sklizeň natě).
Ke konci měsíce už můžeme začít s odkrýváním krokusů, sněženek, bledulí… a rychlíme narcisy a tulipány.