zdroj Publicdomainpictures

ČERVEN – JAKÉ SBÍRÁME BYLINY

In Bylinky, Poradna by walsla

Bylinky můžeme sbírat od jara až do podzimu. Některé se sbírají v určitém měsíci, některé jen během jednoho či dvou týdnů a některé byliny mají sběratelské období delší. A protože je červen, podívejme se, na které z nich bychom neměli právě v tomto měsíci zapomenout.

Lípa, černý bez, šípková růže a…

Na květ lípy (Tilia) určitě nezapomeneme – tento strom nás všude obklopuje. Z mnoha druhů (cca 40) rostou v naší zemičce dva: l. malolistá – jinak také l. srdčitá (T. cordata Mill.). a l. velkolistá (T. platyphyllos Scop.). Stačí jen malá chvilka volného času a pak si budeme užívat neopakovatelnou vůni, kterou lipový květ vydává při sušení. Už jenom proto bychom si jej měli natrhat.
Zapomenout nesmíme na květy černého bezu (Sambucus nigra) a šípkové růže (Rosa canina).

Sbírat je … a proč

Květy šípkové růže mají protizánětlivý a protirevmatický účinek – pomáhají při kašli i bolestech v krku – upravují střevní mikroflóru, posilují játra, léčí průjem – celkově uklidňuje a navozuje pocit harmonie. Známé jsou také její kosmetické účinky.

Sušené květy bezu černého jsou pokladem každé domácí lékárničky – čaj nás pohladí po duši, a navíc má i blahodárné účinky pro celý organismus. Uleví při bolestech v krku i při rýmě, kašli, nachlazení či zánětu dutin.

Lípu uctívaly již starověké národy, léčily jimi dokonce i malomocenství. Květy nám pomohou při nachlazení, při zažívacích obtížích a nemocech ledvin, dokonce i při epilepsii.

Další červnový sběr bylin

Další zajímavou léčivou bylinou je „obyčejná“ zelená ovesná sláma. Její „neobyčejnost“ si uvědomíme, když si budeme připravovat detoxikační koupel z jejího odvaru. Oves (Avena) je obilnina, jež se pěstuje na zrno i jako zelená píce.
V červnu také vrcholí sběr těchto bylin:

  • rdesno hadí kořen (Bistorta major) – dříve se používal při hadím uštknutí, nyní proti průjmům, při hemeroidech a také při silné menstruaci
  • hluchavka bílá (Lamium album) se sbírá jen za suchého počasí – květy se musí sušit co nejrychleji – užívá se zevně (mokvavé rány, hemeroidy, popáleniny, abscesy…), ale také vnitřně (ulehčuje odkašlávání, působí protizánětlivě, upravuje činnost střev, tlumí křečové bolesti…)
  • šalvěj (Salvia) – léčivých druhů je několik např. lékařská, muškátová, křovitá… mají antiseptické, antioxidační, protikřečové i antimikrobiální účiny – užívají se jako čaj či kloktadlo na angíny i na bolesti v krku, na různé záněty – podporuje imunitu, působí také proti špatnému zažívání, proti bolestem břichy i při chorobách jater a žlučníku – zevně pomáhá při nadměrném pocení, při hormonálních potížích, depresích…
  • komonice lékařská (Melilotus officinalis) – se zevně (v obkladech a mastičkách) používá proti otokům, vředům, revmatismu či proti bolestem hlavy – čajem se vymývají rány, používá se k výplachu zánětlivých očí, vnitřně působí proti bronchitidě, vysokému tlaku, nebo třeba proti nespavosti… sušená nať položená volně nebo v látkovém pytlíčku je prostředkem proti molům (i těm potravinovým)
  • kostival lékařský (Symphytum officinale) – uznáván jako léčivá rostlina již ve dávnověku – sbírá se především kořen, ale někdy i list – s úspěchem se používá zevně jako mast nebo na obklady (zlomeniny, pohmožděniny, záněty žil…)

Právě také vrcholí sběr: kakostu, vachty trojdílné, benediktu čubetu, jehlice trnité

A na co ještě nezapomenout?

Byliny, které se sbírají delší časové období – takže i v červnu: listyořešáku královského či o. vlašského, květy pupalky dvouleté, heřmánku…
Ale čeká na nás také třeba: jitrocel, meduňka, andělika lékařská, kokoška, jahodník, kopřiva, kontryhel, přeslička…