zdroj Pxfuel

ČERVENCOVÉ STAROSTI ZAHRÁDKÁŘE

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Červenec nabízí řadu dlouhých, slunných a většinou i velmi teplých dní. Zahrádka kvete, uzrává a nabízí sklizeň ovoce i zeleniny. Je třeba se teda o ni postarat i teď v době prázdnin a dovolených. Připravíme se na sklizeň, ale také na nový výsev i výsadbu, a především na zalévání, ochranné postřiky…

Postupné sklizně a nové výsevy

Ranou zeleninu máme za sebou, začíná sklizeň zeleniny, kterou jsme sázeli v květnu. Již od června sklízíme saláty (hlávkový, římský, ledový), košťáloviny (rané zelí, květák, kapusta).
A na řadu teď přichází raná mrkev, jarní cibulka, šalotka i perlovka, keříčkové fazole, okurky, cukety…
Postupně sklízíme také rané brambory – ale jen tolik, kolik jich potřebujeme. Nedají se ještě uskladnit nadlouho. Jejich čas přichází, když mají brambory pevnou slupku, a ještě zelenou nať.

Jako následnou plodinu můžeme na záhon po bramborách zasadit jahody.Na uvolněné záhonky ještě dáme mrkev, ředkev, ředkvičku, fenykl
Během celého července lze vysazovat hlávkový i ledový salát, čekanku, pozdní kedluben i raný květák a kapustu.

Pokud pěstujeme skleníkové okurky stále je pravidelně hnojíme. Nyní vyvazujeme střední výhonky na pomocné tyče nebo na šňůry (do výšky cca 80 cm by se neměly vyvíjet žádné plody). Když výhonky dosáhnou stropu, vrcholy odstraníme. Boční výhonky zkrátíme na 1 plod a 1 list.

Ošetřování ovocných dřevin

Stále kontrolujeme ovocné stromy i vinnou révu a podle signalizace nebo průběhu počasí pokračujeme v ošetřování proti škůdcům i chorobám.
Používáme postřiky proti peronospoře, padlí, chloróze, pihovitosti plodů…
Pokud jsme ještě nezaštípli letorosty révy, rychle to napravíme.
Při delším trvajícím suchu důkladně ovocné stromy zavlažujeme, abychom předešli žloutnutí listů a opadu plodů.
Důležité je také nastýlání půdy u stromků, které jsme zasadili na jaře.

Okrasné a bylinkové záhonky

Růžím odstraňujeme odkvetlé části, brzy budou znovu kvést. Důkladně je večer zaléváme (ne však na listy). Preventivně je chráníme postřikem proti černé skvrnitosti listů.
Záhony letniček, bylinek i trvalek jsou krásně rozkvetlé. Aby kvetly až do podzimu, každé dva až čtyři týdny je přihnojujeme slabým roztokem hnojiva. (Přihnojování je zbytečné, pokud jsme při výsadbě použili hnojivo s dlouhodobým účinkem.)
U trvalek odstraňujeme odkvetlé květy, aby se vyvinuly další.
Můžeme množit skalničky.
Nyní je také nejvhodnější doba pro výsadbu kosatců. Husté trsy, které slabě kvetou, rozdělíme. Starou střední část vyhodíme na kompost a na další výsadbu použijeme jen vnější části oddenků. Při výsadbě zkracujeme dlouhé kořeny a listy na polovinu.

Péče o rostliny, trávník a kompost

Pravidelná zálivka je velmi důležitá Zaléváme v ranních či večerních hodinách a dáváme pozor, abychom nepolili listy (houbová onemocnění).
Pokračujeme s přihnojováním – do půdy přidáváme živiny nejlépe v kapalné formě (ta je nyní nejvýhodnější). Nezapomínáme na rajčata a papriky, které vyžadují pravidelné hnojení (každý týden), čímž si zajistíme dobrou úrodu.
Za deštivého počasí ošetřujeme cibuli proti plísni cibulové.
Samozřejmě všechny záhonky odplevelujeme.

Ani trávník by neměl v suchém počasí zůstávat bez zálivky. Pravidelně jej sečeme (přerostlá tráva se hůře seká).
V době sucha také zavlažujeme kompost.