Tradiční nápoj, který si většinou připravujeme doma podle starého rodinného receptu. Ořechovka má nejen několik názvů, ale hlavně existuje velké množství nejrůznějších receptů a všechny jsou dozajista na tu pravou a jedinou … ořechovici. Ořechový likér by neměl v našem domácím baru chybět. Má nejen zajímavou chuť, ale může také prospívat našemu zdraví. A naši předkové tvrdili, že stopečka denně podpoří zdraví, trávení a chuť k jídlu.
Svatojánský ořechový likér
Ořechovka, ořechovice, žaludeční či svatojánský ořechový likér je chutný u nás tradiční nápoj, jehož příprava vychází z letitých zkušeností našich předků. K jeho přípravě je třeba hlavně trochu trpělivosti. Výroba je sice poněkud dlouhodobá, ale lahodný domácí likér stojí určitě za to. V zimě pak oceníme nejen jeho výjimečnou chuť, ale i antibakteriální účinky a podporu trávení.
Čas na sběr ořechů
Správný čas přípravy záleží na tak zvané mléčné zralosti ořechů – to znamená, že by měly být ještě měkké, ale už obalené zelenou slupkou.
Přípravu ořechového likéru musíme zvládnout v první polovině léta, kdy jsou ořechy zelené a nezralé. bychom měli stihnout v období od sv. Jána (odtud také název svatojánský likér) do svátku sv. Anny (tedy od 24. června do 26. července).
Začínáme s přípravou lahodného moku
Co budeme potřebovat
20 nezralých vlašských ořechů v silné zelené slupce,
1 litr neochuceného alkoholu (např. kvalitnější vodky), 1 celou skořici, 5 ks hřebíčku, kůru z citronu nebo pomeranče
1 kg krupicového cukru, ½ litru vody
Jak na to
Ořechy i se zelenou slupkou nakrájíme asi na půlcentimetrové plátky. Naskládáme je do vysoké zavařovací sklenice a přidáme koření i dobře omytou citrusovou kůru (citrusy by neměly být chemicky ošetřené). Vše zalijeme vodkou a sklenici dobře uzavřeme.
Necháme louhovat asi 6 týdnů v teple (třeba na slunci, ale v žádném případě nesmí zrát v chladu).
Po této době nastává další fáze přípravy likéru. Výluh scedíme přes jemné plátno a čistý roztok nalijeme zpět do sklenice. Svaříme cukr s vodou a necháme vychladit. Pak přilijeme k ořechovému výluhu. Po 1 měsíci konečně nastane konečně čas přelít ořechovku do menších lahví.
Účinky likéru
Ořechovka se užívá na problémy se slabým žaludkem (proto název žaludeční likér). Pomáhá při poruchách trávení, při zácpě i při nechutenství. I když budeme mít chuť likér ochutnávat a snad i vypít celý – vydržme alespoň no Vánoc. Uleželý je totiž mnohem chutnější a v zimě či během vánočního hodování ještě více oceníme i jeho léčivé účinky.
Navíc můžeme originálním dárkem obdarovat i naše přátele.