zdroj Public Domain image

SRPNOVÁ ZAHRÁDKA

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Užíváme si letní srpnové dny na zahrádce, ale neznamená to, že jen odpočíváme, i když tu třeba trávíme svou dovolenou. Teplý měsíc nám totiž připravuje větší pracovní aktivitu, než by se mohlo na první pohled zdát.

Srpnová zahrada

Vlna sladkého opojení … zahrada nám nabízí klidné prostředí, nejchutnější plody a zároveň vyžaduje, abychom o ni stále pečovali. V porovnání s jinými měsíci je srpen symbolem hojnosti a klidu, kdy si zahrádkář může poněkud vydechnout a dělat jen to nejnutnější.
Srpen je období, kdy je důležité stav rostlin včetně dřevin kontrolovat, abychom včas objevili případné škůdce. Je to také čas sklizně i výsevu, roubování i řezu dřevin (ovocných stromů i jehličnanů).

Stále sejeme zeleninu

Mohlo by se zdát, že už není co sázet, ale existuje celá řada druhů zeleniny, kterou můžete právě v srpnu vysít. Určitě se bude dařit čerstvě vysetému salátu polníčku, který stihneme do prvních mrazíků sklidit a pochutnat se na něm. Ale pustíme se i do ředkviček, ozimé cibule, kapusty či černého kořene.
Ještě letos si můžeme pochutnat na zdravém špenátu. Pokud ho teď zasejeme do prokypřené půdy mírně pohnojené dobře vyzrálým kompostem, přesně za měsíc už můžeme sklízet první mladé listy.
Aby byla rajčata krásná a mohli jsme sklízet bohaté plody, musíme rostliny stále hlídat. Sklízíme je postupně podle dozrávání – problémem jsou první mrazíky, které by nám nazelenalá rajčata zničily. Je tedy lepší seříznout vrcholy rostlin, které ještě nakvétají, abychom polední energii přenesli do nedozrálých plodů a dali jim tak šanci dozrát.

Trávníkové starosti

V polovině měsíce bychom měli ukončovat přihnojování – trávník se totiž pozvolna začíná chystat na zimu, proto je nutné postupně podpůrné látky v podobě hnojiv odebírat.

Rez hrušní

Nepříjemné houbové onemocnění je rez hrušňová způsobuje ji houba (Gymnosporangium sabinae) a poznáme ji podle nápadného oranžovohnědému zbarvení na listech.
Abychom naše hrušně chránili, použijeme postřik fungicidem, který spolehlivě ochrání i všechny hrušně v okolí.
Původcem choroby je dvoubytná rez, což znamená, že pro svůj vývoj potřebuje 2 hostitele – tím druhým je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Na jaře přechází z jalovců infekce na kvetoucí hrušně a koncem léta a na podzim se původce rzi opět vrací na jalovec.

Oblíbené cibuloviny

Chloubou zahrádky bývají cibuloviny a chceme-li mít příští jaro zahradu plnou rozkvetlých poupat, začneme už v srpnu myslet na jejich výsadbu. Jsou to například sněženky, bledulky, kandík psí zub, šafrán nebo bramboříky – zavděčíme se jim vlhčí propustnou půdou. Zatímco ocúny mají raději půdu těžší a humóznější.

Ovocné dřeviny

Jakmile dokončíme sklizeň, pustíme se do radikálnějšího ořezu – týká se to ovocných stromů i keřů.
Opticky prosvětlíme korunu stromu, zbavíme se větví, které do ní míří. Odstraníme i všechny poškozené větve, které by zbytečně odebírali tolik důležitou energii.
Malinovník potřebuje odstranit nejen odplozené, ale i slabé výhony.
Jestliže ohrozil naše jabloně a slivoně obaleč jablečný (Cydia pomonella) či švetkový (Cydia funebrana) je třeba ošetřit je postřikem.
Nebezpečné jsou také savé svilušky (Tetranychus) – rod roztočů, které poznáme podle pavučinek – zakročit je třeba včas. Použijeme na ně přípravky na bázi řepkového oleje.