V srpnu nám na zahrádce kvetou i teplomilné druhy, je čas upravit živé ploty, musíme se věnovat také trávníku. Je třeba dávat pozor na občasné ranní mrazíky, které se už mohou koncem měsíce občas objevit. Jsou to prostě takové “srpnové starosti”… a přitom se nezapomeneme radovat z léta a naší krásné zahrádky.
Hortenzie v nádobě
Protože v srpnu začínají hortenzie kvést, najdeme v zahradnických centrech právě kvetoucí rostliny – a my si můžeme vybrat i podle barevnosti.
Hortenzie (Hydrangea) patří k nejkrásnějším dřevinám, jež kvetou právě v druhé polovině léta. Máme-li pro ně na zahrádce vhodné podmínky, pěstujeme je na záhonech, ale pokud je půda suchá a kamenitá, vysazujeme je raději do objemnějších nádob. Pak jim můžeme vytvořit podmínky, které hortenzie potřebují.
Kromě velké nádoby s odtokovým otvorem nezapomeneme na drenáž a připravíme si těžší kyselejší substrát. Měl by být stále mírně vlhký – je proto ideální povrch mulčovat kůrou, aby se vláha udržela co nejdéle. Hortenzie vysazené v nádobách budou vděčné za polostín – musíme je chránit hlavně před poledním úpalem. Zaléváme je vždy jen dešťovou nebo alespoň odstátou vodou. Rozkvetlé hortenzie se stávají krásnou ozdobou při vstupu do domu, na terase, pod pergolou…
Exotický ibišek
Kompaktní keře ibišků zdobí předzahrádky, vyjímají se u terasy a v létě jsou obsypané květy. Ibišek je stálezelený i opadavý keř, polokeř či strom. Jako pokojová rostlina se nejčastěji pěstuje ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis).
Ibišek (Hibiscus syriacus) je opadavý keř s nápadnými květy a stane se na naší zahrádce záviděníhodnou ozdobou. I když roste pomaleji, je na pěstování zcela nenáročný a hned po výsadbě velmi efektní. Nádherně se vyjímá na květinových záhonech. Kvete do konce léta. Vyžaduje teplé slunné místo, které je chráněné před větrem a půda by měla být propustná a bohatá na humus.
A co třeba ještě v srpnu udělat?
Průběžně sklízíme úrodu a stále podle potřeby zaléváme zeleninu.
Je čas začít s výsadbou cibulovin, které kvetou na jaře. Nejdřív vysadíme cibulky narcisů a lilií. A nezapomeneme vysadit také kosatce a pivoňky.
Aby se na záhonech udržela vláha, obnovíme mulčovací vrstvy kůry.
Pečujeme o květinové záhonky, o kvetoucí letničky, o růže a další dřeviny i ty, které pěstujeme v nádobách, stále pravidelně kypříme, zaléváme a přihnojujeme.
Abychom prodloužili kvetení, pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy.
Pozorně sledujeme každou změnu, a pokud se vyskytnou škůdci nebo choroby, hned zasáhneme.
Pokud mají rododendrony zvadlé listy (hlavně v období letních suchých veder), musíme je zavlažovat.
U ovocných dřevin sbíráme spadané a hnijící ovoce, dokončujeme přihnojování.
Připravíme záhony na výsadbu jahodových sazenic – zapracujeme kvalitní kompostovou zeminu a trochu rašeliny. Po výsadbě je udržujeme stále mírně vlhké.
Do poloviny měsíce bychom měli seříznout stálezelený živý plot z jehličnanů a zimostrázu.
Kontrolujeme také jezírka a zbavujeme je odkvetlých květů, hnijících listů, odstraňujeme i řasy.
- HORTENZIE V NÁDOBĚ
- HIBISCUS SYRIACUS
- STŘIH ŽIVÉHO PLOTU