Malý rybníček či jezírko s vodními rostlinkami, přírodní koupalisko, zurčící potůček…voda dokáže proměnit naši zahradu v magický prostor. Vnáší do ní klid, pohodu a příjemnou náladu. Voda může mít v zahradě mnoho podob, měli bychom pro ni vybrat místo slunečné, pokud možno dál od listnatých dřevin, ale naopak blíž k oblíbené lavičce, abychom mohli vodu pozorovat. Přítomnost vody a pohled na ni je pro člověka velmi příjemný, uklidňující – proto je třeba pečlivě zvážit, kam a jak vodu umístit.
Výrazný prvek zahrádky
Voda může v zahradě působit jako dynamický stále se měnící prvek. V horkých dnech poskytuje vítané osvěžní a během celého roku dokresluje magickou atmosféru celé zahrady. Může mít mnoho podob a je jen na nás a našich možnostech, jakou formu ji dáme my.
Fontánka či vodopád s bublající vodou se rychle stane oblíbenou částí zahrady. Klasikou mnoha zahrádek bývají menší i větší jezírka, která mohou mít různou podobu. Zajímavé jsou přírodní tvary – vodní plochy s barevnými rybičkami a vodními rostlinami. Ale nemusí sloužit jen jako okrasný prvek – při projektování můžeme počítat i s prostorem na plavání.
Pokud se rozhodneme zakomponovat do zahrady vodní prvek, počítejme s tím, že se stane dominantním prvkem, který výrazně ovlivní atmosféru místa a kde budeme rádi trávit volný čas.
Jak si vybudovat potůček
Ne každý má to štěstí, že jeho pozemkem protéká přírodní potok. Ale je možné se poradit se zahradním architektem, který by nám navrhl zajímavá řešení podle našich přání. Na svažité zahradě si můžeme vybudovat potůček – umělý vodní uzavřený koloběh, který pohání čerpadlo.
Prvním krokem je výběr vhodného místa a vytyčení toku: pramen, koryto a ukončení.
Potůček vytéká z nejvyššího bodu, kam vhání vodu čerpadlo. Koryto tvoří soustava kamenů nebo i rostlinami osázená skalka. Dolní bod tvoří malá tůňka, jezírko… (podle prostoru a dispozice zahrady). Voda teče dolů samospádem.
Zajímavý potůček by měl být klikatý s různými zátočinami, které zpomalují tok vody. Naopak rychlost mu zajistí kaskády z kamenů nebo zúžení toku a zklidňující prvek vytvoří malé tůňky. Do té nejhlubší tůňky ponoříme čerpadlo, které vytáhne vodu z konce potoka na jeho začátek.
Takový potůček si můžeme vybudovat nejen v přírodní, volněji pojaté zahradě, ale také v orientální, anebo v plochém terénu zahrady inspirované klasicistní francouzskou zahradou, kde voda teče jen velmi pomalu…
Jak postupovat
1) Připravíme si terén potůčku – vyčistíme, prohloubíme (hloubka by měla být cca 30 cm a šířka asi 50 cm – u kaskád méně u tůněk více)
2) Koryto vysypeme jemným štěrkem a na něj nasypeme minimálně 5 centimetrovou vrstvu jemného písku.
3) Budeme potřebovat rybniční folii – s ní vysteleme koryto. Okraje zvedneme a uchytíme podél břehu, zafixujeme ještě oblázky a kameny.
4) Na fólii dáme hrubší písek, který bude tvořit dno potůčku.
5) Nainstalujeme čerpadlo (mělo by přečerpat minimálně 50 l za minutu).
6) Osázíme břehy vhodnými rostlinami.
Materiál i můžeme koupit i na internetu, např. jezírka
A pokud si sami na stavbu netroufneme, můžeme ji zadat spolehlivé firmě.
- POTŮČEK NA ZAHRÁDCE
- VODA V ZAHRADĚ
- VODNÍ PRVEK ZAHRÁDKY