Krásné popínavé teplomilné rostliny – to jsou mučenky. A teplomilné exotické mučenky se pěstují i u nás, a to jako oblíbené pokojové rostliny.
Jak vypadá mučenka
Mučenka (Passiflora) je rod rostlin převážně popínavých, mohou to však být i keře. Většinou mají nápadné ale pravidelné květy neobvyklých barev i tvarů. Celý rod obsahuje asi 520 druhů a pěstují se po celém světě. Jejich domovem je Jižní i Severní Amerika, ale i Asie či Austrálie. V subtropech se setkáme hlavně s rostlinami, které nabízejí jedlé plody (bobule).
Květy mučenky kvetou většinou jen jediný den; vyrůstají z paždí listů a jejich počet závisí na podmínkách, v nichž se mučenka pěstuje. V jednom paždí se jich může totiž objevit i více – v ideálních podmínkách to mohou být dva nebo i čtyři. Poupata může rostlinka vytvořit dokonce i na úponcích, kterými se přidržuje opory.
Některé druhy mučenek
M. jedlá nebo také maracuja (P. edulis) – je popínavý teplomilný druh, jenž se pěstuje v subtropických oblastech především kvůli oblíbeným chutným plodům.
M. modrá (P. caerulea) – se pěstuje po celém světě – v teplejších krajích jako rostlina okrasná, jinde (v méně příznivých podmínkách) jako pokojová. Do Evropy se dostala až s misionáři někdy v 17. století – ve Francii, Itálii i Španělsku roste volně, mnohde i zplaňuje.
M. hroznokvětá (P. racemosa) – je stálezelená popínavka (ve své domovině několikametrová liána), vytvářející hrozny červených poupat, která v létě postupně rozkvétají do nádherných (v průměru asi 12 cm velkých) jasně červených květů.
M. korková (P. suberosa) – je vytrvalá popínavka s dlouhými štíhlými stonky (mohou být dlouhé až 6 m), které šplhají po zemi do okolí a přichytávají se pomocí úponků. Ve volné přírodě se někdy sbírá pro místní použití (jako potravina nebo jako lék). Často se pěstuje také jako půdní pokrytí.
M. pletní (P. incarnata) – je rychle rostoucí vytrvalá popínavka s velkými květy. Čerokíové v Tennessee jí říkali Ocoee. Má trojlaločné listy a její květ se skládá z pěti modrobílých okvětních lístků s bílou a fialovou korunou; vykvétá během července.
Jak pěstovat mučenku
Protože jsou to rostliny teplomilné, nesnášejí pokles teploty pod bod mrazu. Mezi otužilejší patří m. modrá a m. pletní, které můžeme pěstovat v teplejších oblastech na chráněném místě.
Nároky na pěstování (kromě nároků na teplo) jsou u všech druhů podobné.
Rostliny vyžadují slunné stanoviště, snášejí dokonce i přímý sluneční úpal.
Letní a zimní péče – u mučenek je dokonce možné i letnění, naopak v zimě je třeba dopřát jim vegetační klid (teplota kolem 10 °C a snížená zálivka).
Během vegetačního období je vhodné pravidelné přihnojování, protože jsou díky bujnému růstu poměrně náročné na výživu.
V suchém vzduchu je vhodné rosení.
Kvést začínají už ve druhém až třetím roce, ale může se stát, že nepokvete vůbec (je to závislé na naší péči).
Mučenka velmi dobře snáší řez – můžeme ji na jaře seříznout na 3 až 4 očka – rostlina velmi rychle vyhání nové výhony.
Pěstujeme je v běžném, středně lehkém substrátu pro pokojové rostliny – nesmí být přemokřený, aby neuhnívaly kořeny, ale ani vyschlý.
Rostlinka se snadno rozmnožuje – semínky nebo řízky.
Protože se většinou jedná o rostliny popínavé, je třeba jim připravit vhodnou oporu – konstrukci, na níž se přichytává svými spirálovými úchyty a pak ji můžeme i tvarovat.
Menší rostliny je třeba zaštipovat, aby se rozvětvily.
Pokud pěstujeme m. jedlou a chceme mít i plody, pak je třeba krásné fialovo bílé květy opylit (pokud ji letníme venku, pak se o opylování postará hmyz a vítr).
K urychlení kvetení přispívá studené přezimování a hluboký jarní řez. Asi po 3 až 4 týdnech po proříznutí začne mučenka kvést na nových výhonech. Kvete na nových výhonech.