zdroj PickPik

JEŠTĚ JEDNOU…PĚSTUJEME ČESNEK

In Poradna, Zelenina by walsla

Pěstování česneku není tak složité, jak by se snad mohlo zdát. Zvládne to i naprostý začátečník. Stačí jen vědět jak na to, pořídit si správnou sadbu, připravit záhon a pro výsadbu (a později i pro sklizeň) určit ten správný čas. Přetože jsme ho už letos “sázeli”…dotazy: “Jak na česnek” se jen hrnou. 

Podzimní nebo jarní?

Česnek můžeme sázet buď časně na jaře (v březnu nebo dubnu), anebo právě na podzim, kdy se už teplota snížila pod 9 °C, což bývá většinou od listopadu až do prosince – záleží na počasí. Pokud je v listopadu stále teplo, počkáme na ochlazení a sázíme těsně před zamrznutím půdy. Kdybychom vysazovali při vyšších teplotách, hrozilo by česneku napadení houbovými chorobami. Výhody podzimní a jarní výsadby
Většina zahrádkářů využívá podzimní výsadbu, protože česnek zakoření už na podzim a poději dokáže využít jarní vláhu. Také sklizeň probíhá dříve – již v červnu, kdy už má větší výnosy, nebývá tolik mokro a během léta se dobře suší.
Při jarní výsadbě česnek nemůže využít jarní vláhu. Sklízíme ho až v srpnu, kdy často prší a česnek pak snadno plesniví. Česnek vysazený na jaře se sice lépe uchovává a není tak náchylný k chorobám, přesto se spíše doporučuje výsadba podzimní. Česnek, který zasadíte v listopadu, navíc sklidíte dříve.

Pěstování česneku krok za krokem

Půda a záhony

Česnek nejlépe roste na teplém a slunném místě, vyžaduje hlubokou lehčí půdu, dobře propustnou pro přebytečnou vláhu a bohatou na humus. Naopak nevhodná je půda mokrá, těžká a čerstvě vyhnojená organickými hnojivy.
Česnek nesnáší hnojení chlévským hnojem – vyšší obsah dusíku zhoršuje jeho chuťové vlastnosti. Patří k tzv. plodinám 2. a 3. trati, ideální je pro něj výsadba po kapustě, zelí či po okurkách; nedaří se mu ani po pórku, rajčatech či bramborách.
Záhony pro česnek připravujeme s dostatečným předstihem – nejlépe již začátkem října. Půdu zryjeme do hloubky 15 až 20 cm, dobře odplevelíme a na povrch rozhodíme silnější vrstvu uleželého výživného kompostu. Před sadbou připravený záhonek znovu pečlivě odplevelíme. Do půdy přimícháme kompost, rohovinu nebo cererit.

Moření – příprava sadby

Palici česneku rozebereme na jednotlivé stroužky a před vlastní výsadbou je necháme preventivně mořit proti škůdcům a houbám v prostředku Sulka.
(Sulka je kapalný sirný koncentrát s obsahem bezchloridového draslíku a dusíku. Užívá se pro základní hnojení půdy, jako postřik k ochraně rostlin proti houbovým chorobám, plísním i živočišným škůdcům a také na moření česneku a dalších cibulovin.) Česnek totiž s oblibou napadají háďátka zhoubná nebo vlnovník česnekový.

Moří se 6 až 12 hodin, pak je necháme jen mírně zaschnout, aby zůstala sadba vlhká, a poté hned vysazujeme. Někteří pěstitelé doporučují ještě druhé moření – přípravkem Rovral, které se dělá těsně před výsadbou a postačí už jen 15 až 30 minut. Pokud sadbu kupujeme, bývá už namořená.

Výsadba

Vysazujeme tedy pouze zdravé namořené stroužky. Sázíme do řádků (vzdálených od sebe cca 25 cm), do hloubky asi 5 až 8 cm a stejná je i vzdálenost jednotlivých stroužků v řádku.
Platí pravidlo, že čím dříve je sázíme, tím je třeba zasadit stroužky hlouběji. To znamená, že pokud sázíme v prosinci – postačí hloubka 5 cm, zatímco v září to musí být minimálně 8 cm.

Po výsadbě povrch záhonu uválíme a jen v případě, že je suchý podzim zavlažíme.

A co dál

Tím naše starost prozatím končí, protože až do jara už česnek nic nepotřebuje.
Během klidového období by neml začít rašit, což by se mohlo stát při příliš brzké výsadbě. Někteří pěstitelé mulčují políčko s vysazeným česnekem slámou, aby tak lépe odolával jarním mrazíkům a později i letnímu suchu.
Jakmile rostlinky vyrostou (do výšky cca 15 cm), pak bychom měli mělce (nikoliv do hloubky) prohrábnut půdní škraloup.
Se závlahou začneme až od poloviny května do poloviny června, tehdy ji česnek nejvíc potřebuje. Vrcholy s pacibulkami odštipujeme u paličáků hned, jak se objeví květní stvol (jinak by byl výnos nižší).

Sklizeň a skladování

Se sklizní můžeme začít od července do srpna (podle doby výsadby a odrůdy). Přesný čas poznáme podle typu česneku, který jsme vysadili.
Paličáky jsou zralé, když jim zbývá pět dužnatých listů. Sklízíme je, když jeho listy ztratí vodu, zkřehnou a zežloutnou.
Nepaličáky se sklízejí, když má zhruba polovina rostlin nať položenou na zemi.
Česnek skladujeme v suché, větrané místnosti (jinak by mohl plesnivět). Svážeme k sobě 10 až 15 kusů, které ještě mají stonek a zavěsíme.

Pokud vložíme do vázy několik kusů s dlouhým stonkem, získáme navíc i krásnou dekoraci.