zdroj Pxhere

OKRASNÉ TRÁVY V ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Ve starých historických zahradách se okrasné trávy nepěstovaly. Pro zahradní partie byly „objeveny“ až na přelomu 19. a 20. století a dnes si neumíme bez této krásy moderní zahradu ani představit. Trávy rostou téměř po celém povrchu země – je jich více než 8 000 druhů, vytvářejí porosty luk, stepí, savan, prérií, pamp…

Okrasné traviny v zahradě

Ač zdánlivě nenápadné, stanou se úžasným doplňkem každé zahrady. Vytvářejí okouzlující fontánu stébel a jejich tenké listy většinou s nápadnými klasy se vlní ve větu. Krásně olemují i větší plochy, překvapí jako solitéry, rozhodně se dobře vyjímají v trvalkových záhonech, a navíc se dají využít i jako rychle rostoucí živý plot…

V moderní jednoduché architektuře se jako stavební prvek využívá hlavně dlažba a kámen, k nimž se právě okrasné trávy báječně hodí.
Doporučuje je jejich výrazný elegantní vzhled, trsy zajímavě zbarvených listů i stálá barevnost. Jejich krásu oceníme v pozdním létě nebo začátkem podzimu, kdy už většina keřů a trvalek odkvetla. A právě tehdy začínají kvést trávy – nevšední tvary i barvy jejich květenství upoutávají naši pozornost už na dálku.

Pěstování

Pokud se rozhodneme trávy pěstovat, musíme si pro ně na zahrádce najít vhodné místo. Některé druhy potřebují stanoviště vlhké a stinné, jiným druhům se lépe daří na slunci a vyžadují půdu sušší.
Výsadba – vysazujeme vždy jen narašené rostlinky, protože travinám trvá delší dobu, než vyraší. Nejlepší dobou vysazování je pozdní jaro a léto, tedy období mezi květnem a srpnem. Pokud bychom je vysadili na podzim, může se stát, že špatně či nedostatečně zakoření, což by mohlo vést k uhynutí rostliny v zimě. Vysazujeme je do hloubky, v jaké rostly v kontejneru. (Jestliže je zařadíme mělce, mohou mít problém se zakořeněním, a naopak hluboce zasazené traviny mívají zpomalený růst a někdy mohou i uhnít.)

Úpravu travin – odstraňování uschlých stonků a starých listů – bychom neměli dělat na podzim, ale ponecháme to na jaro. Jinak by mohly rostliny uhnívat, protože dešťová či sněhová voda by se v zimě dostávala ustřiženými dutými stonky ke kořenům. Na přílišnou zimní vlhkost jsou traviny choulostivé.

Oblíbené druhy

Ozdobníce čínská (Miscanthus sinensis) je nejčastěji pěstovaná až 160 cm vysoká rostlina s výrazně (svisle či vodorovně) proužkovaným stonkem v barvě bílé nebo žluté. Ozdobníce tvoří trsy a uplatní se jako výrazný solitér.
Kostřavy (Festuca) patří mezi trávy půdopokryvné. Jsou nižší (dorůstají cca do 30 cm) a některé kultivary mají stříbřité listy, vynikají tak mezi ostatními rostlinami. Vysazují se často na skalky, protože jim vysychavá štěrkovitá půda nevadí.
Pampas dvoudomý nebo také pampová tráva (Cortaderia selloana) patří mezi nejkrásnější traviny. Potřebuje slunné a před větrem chráněné stanoviště. Pokud o ni budeme dobře pečovat, stane se ozdobou naší zahrady – dorůstá až do 3 metrů a udivuje návštěvníky ozdobnými bílými či růžovými květe. Je však třeba se o ni před příchodem zimy postarat: protože je choulostivá na sníh a déšť, svážeme její stonky do snopů.