V září můžeme stále ještě v pohodě vysazovat různé druhy zeleniny, ale i dřeviny (okrasné i ovocné). Nezapomeneme na cibuloviny a hlíznaté rostliny (děti jdou do školy – cibule do země). Na záhoncích odstraňujeme odkvetlé květy, suché listy a stonky. Můžeme vysazovat i nové druhy trvalek… Co všechno můžeme vysazovat?
Oblíbené trávy
Okrasné traviny jsou nezbytnou součástí zahradní kompozice a neměly by chybět v žádné zahradě. A mohou to být jen nízké polštářovité druhy, ale také až 3 metry vysoké rostliny. Své uplatnění najdou traviny v klasických i v moderních zahradách.
Elegantní trávy jsou atraktivní a nenáročné, daří se jim i u nezkušeného zahradníka – nevyžadují totiž příliš péče… a přesto jsou dekorativní po celý rok. Stačí dodržet jen několik pravidel: Vysazujeme je nejlépe už narašené a s neporušeným kořenovým balem, a to od počátku května až po konec léta a ještě začátkem podzimu, tak aby stačily zakořenit (v opačném případě by pak rostliny mohly vymrzat nebo uhnívat).
Po výsadbě je musíme pravidelně zavlažovat, především v suchých dnech. Vybereme jim slunné místo a propustnou půdu.
Zajímavostí je, že se snažíme před příchodem zimy zahrádku uklidit a připravit na dlouhé klidové období – odstraňujeme uschlé a odkvetlé stonky, avšak u travin je tomu naopak – upravujeme je až na jaře.
Výsadba zeleniny v září
I začátkem září, pokud je teplejší počasí, je možné vysadit některé druhy zeleniny.
Nejčastěji se vysévají ředkvičky (zejména v jižních oblastech) a vybíráme druhy s krátkým vegetačním obdobím.
Do dobře připravené vlhké půdy s dostatkem kompostu můžeme zkusit vysadit i cibulky (zeminy musí být nad cibulkou 2 krát více, než je její velikost a vzdálenost sazeček by měla být 10 až 15 cm od sebe). Pokud je větší teplo – nemusíme se sázením spěchat.
Vysazujeme i raný salát, můžeme vysít i listový špenát, na kterém si pak budeme pochutnávat brzy zjara. Neměla by chybět ani zelená petržel či aromatický kerblík.
Výsadba jehličnanů
V září po letních vedrech nastává také ideální čas na vysazování jehličnanů. Vybíráme druhy, kterým se bude na naší zahrádce líbit – tedy jimž budou vyhovovat naše půdní i vlhkostní podmínky. Samozřejmě s ohledem na velikost (výšku a šířku) dřeviny. Nejlepší je kombinace jehličnanů s opadavými keři a kvetoucími rostlinami.
Jehličnany vysazujeme se zdravým neporušeným kořenovým balem, zasypáváme je kvalitním zahradnickým substrátem. Aby dřeviny dobře zakořenily, je také možné vyzkoušet i mykorizní houby. (Mykorhiza je symbiotické, tedy oboustranně prospěšné soužití hub s kořeny vyšších rostlin.)
Vřesy v květináči
Vřesy jsou krásným něžným doplňkem každé zahrady, hodí se i do moderních prostor a speciální bíle kvetoucí kultivary můžeme použít i v designových květináčích.
Hezky vypadají vřesy, pokud je jich více pohromadě – proto bychom neměli kupovat jen jednu rostlinku. Pro vřesy připravíme dostatečně velkou nádobu, na její dno dáme čerstvý, kyprý a mírně kyselý substrát. Po výsadbě je třeba dobře ale s rozvahou zavlažovat, tak aby rostlinky neprosychaly, ale aby také nedocházelo k přemokření substrátu.