Pokojové rostliny zdobí naše domovy, čistí a zvlhčují nám vzduch. Ale také dokáží zlepšit naši náladu a snížit stres. Pěstování „pokojovek“ většinou potřebuje nejen náš čas, ale také vyžaduje určité zkušenosti a znalosti. Kde to všechno ale v dnešní uspěchané době vzít? Ale nezoufejme – existují takové rostliny, které přežijí i péči nezkušeného pěstitele.
Krásné a nenáročné pokojovky – šplhavnice zlatá
Patří do rodu šplhavnice (Epipremnum), jenž zahrnuje asi 20 druhů mohutných lián rostoucích hlavně v tropické části Asie a Austrálie.
Naše známá a oblíbená šplhavnice zlatá (E. aureum) má dvě výrazně odlišné formy:
1) Juvenilní (mladistvou) s bylinným stonkem a menšími listy, kterou pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Jedná se o převislou popínavou rostlinu s krásnými zeleno žlutými (či zeleno bílými) žíhanými listy srdcovitého tvaru a téměř kožovitého vzhledu. (Při pěstování v květináči zůstávají rostliny stále juvenilní.)
2) Dospělou formou je mohutná dřevnatá liána s tloušťkou stonku 4 cm a délkou až 15 metrů. Čepele listů bývají až 90 cm dlouhé (řapík až 60 cm). Je to rostlina tropických zemí.
Šplhavnici možná spíše známe pod staršími, avšak nesprávnými názvy potos nebo scindapsus anebo lidově blázen.
Pěstování
Šplhavnice je oblíbená díky vzhledu i rychlému růstu a nenáročnosti při pěstování, navíc nám dovede osvěžit v pokoji vzduch.
Můžeme je pěstovat v obyčejné nádobě nebo v závěsném květináči. Dobře také prorůstá měkkou oporou v podobě měchové nebo rašeliníkové tyče. Nejlepší oporou pro její vzdušné kořeny je mechová hůl.
Má sice ráda světlé stanoviště, ale přímé slunce jí nesvědčí, paprsky by jí mohly uškodit, proto pro ni zvolíme raději polostín. Naopak, dobře se přizpůsobí i zastíněnému prostoru, i když pak musíme oželet krásné žíhání listů – to se totiž téměř vytratí.
Pokojová teplota jí vyhovuje – v zimě by neměla klesnout pod 15 °C, takže ji nepřemísťujeme na studené chodby.
Zaléváme ji pravidelně vlažnou (nikdy ne studenou) vodou. Kdy ji zalít poznáme podle horní vrstvy půdy, která je proschlá na pohled i na dotek. Šplhavnice však nesmí být přemokřená! S příchodem zimy zálivku postupně omezujeme.
Prospívá jí také rosení listů – v létě jej provádíme jednou až dvakrát týdně.
Epipremnum hnojíme běžným hnojivem pro pokojové rostliny – v době růstu cca jednou za měsíc.
Rozmnožování této pokojovky je velmi jednoduché, neboť probíhá dělením při přesazování, anebo zakořeněním zdravého zdatného výhonku.
Rostlinu přesazujeme na jaře, ale jen tehdy je-li původní nádoba kořenům už malá.
Připravíme pro ni běžný substrát pro pokojové rostliny, ideálně s přídavkem rašeliny.
- ŠPLHAVNICE ZLATÁ
- EPIPREMNUM AUREUM
- ŠPLHAVNICE S TYČÍ
Pokud se jí nedaří
I přes svou odolnost a nenáročnost se šplhavnici někdy nemusí dařit.
Objeví-li se na listech hnědé skvrny, znamená to, že trpí nedostatečnou zálivkou nebo nízkou vlhkostí vzduchu.
Pokud listy žloutnou a opadávají, případně se na stonkách objevuje hniloba, je to příznak přemokření.
Pokroucené listy signalizují, že je v místnosti pro naši krásku příliš chladno.