Patří k neznámějším a také k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Díky mnoha druhům má také mnoho podob, které musíme obdivovat. Jedná se o stálici našich domovů – filodendron. Jelikož je to rostlina nenáročná na péči i umístění, je vhodná i pro začátečníky; hodí se do bytu, do kanceláře i do velkých prostor a všude vytváří příjemnou atmosféru.
Rostliny mnoha podob
Filodendrony (Philodendron) jsou stálezelené rostliny mnoha podob, patří do čeledi árónovitých a jejich rod zahrnuje přibližně 500 druhů. Domovinou filodendronů je výhradně tropická Amerika. V přírodě rostou jako epifyty a poloepifyty v korunách stromů, ale i na pevné zemi, na skále či v bažinách. (Epifyt je organismus, který roste na žijící rostlině, ale vyživuje se samostatně, tzn. ani částečně na rostlině neparazituje.)
Vyskytují se od forem malých až po mohutné s celistvými nebo členěnými různě laločnatými listy s dlouhými řapíky. Listy mají krásně sytou zelenou barvu a vnášejí do našeho interiéru kus přírody. Stonky jsou dlouhé i krátké, plazivé i šplhavé, výjimečně vzpřímené (pak má rostlina stromkovitý růst) a často mají vzdušné kořeny. Květenstvím je přisedlá nebo stopkatá palice složená z květů a podepřená toulcem.
Jak pěstovat filodendron
Přestože filodendron přišel až z dalekých deštných pralesů, velice rychle se u nás zabydlel a stal se oblíbenou pokojovou rostlinou. Jeho pěstování je jednoduché, jako nenáročná rostlina nevyžaduje mnoho naší pozornosti, a přesto se nám odmění svým krásným vzhledem. Jak tedy tento „zázrak“ jménem filodendron pěstovat, aby se mu u nás dařilo?
V tropech se sice mohou pěstovat jako venkovní okrasné rostliny, ale u nás je pěstujeme v interiéru. Při teplejším počasí je možné i letnění na stinném místě.
Filodendronům se daří v mírně vlhké zemině s vysokým podílem organických složek. Kořenový systém této rostliny vyžaduje substrát, který bude stále poněkud vlhký. Takže od března do srpna filodendron pravidelně zaléváme a jednou týdně rosíme listy. V zimě zálivku trochu omezíme, substrát by neměl zcela proschnout ale trvalé promáčení mu také nevyhovuje.
Vyhovuje jim stálá teplota okolo 15 až 18 °C (chlad nemají rády hlavně kořeny.)
I když většina druhů nemá ráda přímé sluneční paprsky (stejně jako doma v pralese, kde rostou ve stínu velkých stromů), lépe se jim daří na světlém stanovišti, ale snáší i horší světelné podmínky (než například jiné pokojové rostliny). Náročné jsou však na vyšší vzdušnou vlhkost, proto jim svědčí pravidelné rosení listů. Aby je nenapadali škůdci, je vhodná prevence – postačí občasné utírání prachu z listů – navíc tím získá rostlina na kráse. Pokud už je naše rostlina dobře zakořeněná, můžeme začít s hnojením – cca dvakrát do měsíce.
Mladé rostliny přesazujeme každé jaro do většího květináče – podpoříme tak jejich růst. Vhodné je použít rašelinový substrát nebo středně těžkou humózní zeminu . Starším filodendronům postačí vyměnit horní vrstvu substrátu.
Druhy filodendronu
V našich domácnostech se nejčastěji pěstuje Philodendron hederaceum známější pod názvem p. scandens tedy f. převislý, oblíbený a často pěstovaný je také f. velký – P. melanochrysum.
Mezi další druhy této pokojové rostliny patří třeba: P. bipinnatifidum se vzpřímeně rostoucími rozměrnými listy, P. goeldii má listy neobvyklého vzhledu, P. oxycardium můžeme pěstovat hydroponicky….
Filodendrony mají vzdušné kořeny, a když jejich konce (u popínavých druhů) zapíchneme do zeminy, zlepšíme tím přívod vody k listům. Popínavé druhy filodendronů potřebují mít oporu (nejlépe hůlky). Pěstujeme-li převislý druh, zaštipujeme nu výhony, a tím podpoříme další bohaté větvení.