autor: D. J. Bergsma

VRATIČ POMÁHÁ REVMATICKÝM KLOUBŮM

In Bylinky, Poradna by walsla

Určitě už jsme si všimli zajímavé rostliny, která roste na okrajích cest a silnic. Možná si nevzpomeneme na jméno, možná si ani neuvědomujeme, že se jedná o rostlinu se silnými antibakteriálními účinky, která dokáže ulevit bolavým kloubům. Je také přírodním insekticidem, odpuzuje parazity a hmyz, včetně komárů a molů.

Žlutý vratič

Vratič obecný (Tanacetum vulgare), někdy také kopretina vratič (Chrysanthemum vulgare) je vytrvalá a jedovatá léčivá bylina. (Má několik zajímavých lidových názvů např.: pupíky, máří listí, křečové koření, návratníček, nesmrtelka, vratička, vrať se zas, zděšenec…) Pochází z Evropy a západní Asie, roste i v Severní Americe.

Dorůstá do výšky až 1,5 metru; na dřevnatějícím oddenku rostou pilovité listy, ale charakteristické jsou pro tuto rostlinu malé terčovitě zploštělé zlatožluté úbory. Je nenáročný na půdní podmínky, proto jej najdeme v příkopech u cest a silnic i na železničních náspech, v lomech, na pasekách i na hřbitovech…roste na slunci i v polostínu. Kvete od července do října.
Celá rostlina je silně nepříjemně aromatická (hlavně po usušení).

Léčivé účinky

Léčivé účinky vratiče využívali již v dobách starověkého Řecka, sloužil už tehdy jako baktericid (hubící bakterie), anthelmintikum (proti střevním parazitům), abortivum (urychlující porod i potrat), antibiotikum (proti infekcím vyvolaným bakteriemi), antirevmatikum (proti zánětům) – postupně se však od vnitřního používání kvůli silné toxicitě upustilo. Stále se však používá zevně ať ve formě mastí, obkladů nebo lázní.

Zevní užití vratiče

Za suchého počasí se sbírá kvetoucí bylinná (dosud nezdřevnatělá) nať a rychle se suší ve stínu.
Vratič se skvěle hodí jako obklad na rány i na ty špatně se hojící. Mast a koupele v odvaru ulevují rukám i nohám, které jsou postiženy revmatoidní artritidou.
Připravit si můžeme: odvar, tinkturu, ocet, mast, olej
Odvar z vratiče
Je vhodný na obklady či koupele revmatických kloubů. 3 lžíce suroviny zalijeme 2 šálky vařící vody, přikryjeme a necháme stát 30 minut.
Tinktura z vratiče
Čerstvé květy naložíme do kvalitní lihoviny a nechte 5 dní louhovat. Pak přefiltrujte do skleničky. Používáme jako mazání na bolestivé klouby. Je možné přidat několik kapek do čistící pleťové vody – má totiž hojivé, tonizující a dezinfekční účinky.
Mast z vratiče
Vyrábí se podobně jako ostatní bylinkové masti. Použijeme kosmetickou vazelínu nebo čisté vepřové (nesolené) sádlo. Masťový základ rozehřejeme a vložíme nastříhanou nať. Necháme ztuhnou a cca po 48 hodinách mast rozehřejeme a přecedíme. Přelijeme do kelímku, necháme ztuhnout a uchováváme v chladu a temnu. Je vynikající na revmatismem postižená místa a na špatně se hojící rány.