PŘIROZENÍ OCHRÁNCI ZAHRADY

In Poradna by walsla

Existují rostliny, které jsou nejen okrasné, zato však mají ochranné schopnosti.

Mezi takové patří z nejrozšířenějších letniček – afrikán, který kvete žlutě a oranžově od jara až do prvních mrazů. Velkou předností této ne zrovna voňavé kytky patří to, že dokáže zbavit sousedící rostliny i půdu plísní, hniloby, háďátek, mšic, molic a dalších hmyzích škůdců. Při větším napadení je sice nezastaví úplně, rozhodně však jejich množství zredukuje.

Afrikán neboli aksamitník pochází z tropických oblastí Ameriky, kde roste asi 50 druhů této samočisticí rostliny. Znamená to, že všechny odkvetlé části pozvolna opadávají a tvoří se nové a nové květy.

Vysadíme-li afrikány do přenosných nádob, můžeme je podle potřeby umisťovat na místa v zahradě, která ohrožují hmyzí škůdci.

Afrikány zasazené mezi růže či jahody vyhání háďátka, od okrasných cibulovin odpuzuje pilatku listovou, hmyz odpuzuje také od zeleninových záhonů – například celeru, póru, mrkve či fazolí. Když ho zasadíte to truhlíku za okno, odežene mouchy a komáry a zároveň ochrání balkony před mšicemi.

Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi. Česnek také mezi růžemi působí preventivně proti houbovým chorobám. Kopr úspěšně odpuzuje dřepčíky či běláska zelného, křen zase mandelinku bramborovou či moniliovou hnilobu na ovocných stromech. Lichořeřišnice odpuzuje mravence, plže a běláska zelného. Máta odpuzuje škůdce košťálovin a mravence. Kerblík zase padlí na salátech, mravence, plže a mšice.

Když zasadíte mezi růže levanduli, ochrání královnu květin před výskytem mšic.