VOŇAVÁ ZEĎ ZAKRYJE NEVZHLEDNÝ PLOT

In Poradna by walsla

Potřebujete zakrýt nevzhlednou zeď či plot, nebo přemýšlíte, co vysadit k besídce případně k pergole? Vyzkoušejte akébii, nenáročnou popínavou liánu se zajímavými voňavými květy.

Velmi rychle roste a její výhonky dosahují až deseti metrů. Akébie pětičetná je nejodolnější z pěti druhů, které patří do rodu dřevin pocházejících z Číny a Japonska. Je to ovíjivá rostlina, proto vyžaduje oporu, po které by se mohla pnout. Má ráda chráněné polostinné polohy, kde může růst a dělat parádu.

Tato atraktivní, opadavá rostlina zaujme pětičetnými listy na dlouhých stoncích, tmavě fialovými květy netypického tvaru, ale i plody, který malinko připomínají okurky. Za mírných zim listy neopadávají, snáší mráz, ale nemá ráda ledový vítr a holomrazy. Květy jsou velmi nápadné a voní po akátu.

U nás se objevuje poměrně vzácně, někteří prodejci nabízejí akebii pod názvem čokoládové víno nebo čokoládový banán – podle vůně květů a chuti plodů.

Dobře snáší teploty až do -20 stupňů Celsia, ale odborníci radí vysadit ji na chráněném místě a mladé rostliny na zimu zakrýt. Vyhovuje ji běžná zahradní zemina, vysadit ji lze k jakékoli dřevěné nebo drátěné opoře, výborně se bude ovíjet kolem starého stromu, případně ji nechte plazit se po zemi. Během vegetace – do konce srpna – přihnojujte plným hnojivem, nevyžaduje řez.

Akebii lze rozmnožit na podzim ze semen, v létě bylinnými řízky, nebo hřížením jednoletých výhonků, či kořenovými řízky.

Akcie se hojně využívá v čínské medicíně. Výhonky, kořeny i plody jsou účinné při léčbě různých zánětů, plísňových a bakteriálních onemocněních, při horečkách, podporují trávení a využívají se jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. Plody se uplatňují v gastronomii. Z pružných výhonků se pletou košíky a jiné předměty.