HORKO ŠKODÍ I POKOJOVKÁM!

In Okrasná zahrada by Tomáš Walter

Horké letní dny mají nepříznivý vliv nejen na venkovní rostliny, ale i na ty uvnitř. Proto jim musíme věnovat více pozornosti, aby zůstaly
svěží během celého léta.
Samozřejmostí a základem je v teplých dnech zvýšit pokojovým rostlinám přísun vody, zvláště ve sluncem zalitém vyhřátém bytě, protože substrát v květináči vysychá rychleji. Týká se to především druhů, které vyžadují vyšší vlhkost vzduchu a ty s velkými listy, z nichž se odpařuje voda mnohem rychleji, pravidelně roste – ovšem nikoli v době, kdy na rostliny svítí slunce. Kapky vody na listech jsou jako lupa a slunce je tak snadno spálí. Nejvhodnější je používat odstátou vodu.
Nezbytná je ochrana před sluncem. V horkých dnech, kdy slunce intenzivně a vytrvale svítí do oken, bychom měli kytky chránit stažením žaluzií nebo zatažením závěsů, ty, které máme na okenním parapetu, raději přeneseme na místo, kde je slunce nemůže spálit. Poškození, které slunce způsobí, poznáme na rostlině podle nepravidelných světlých až bílých skvrn.
Nesmíme zapomínat na pravidelné větrání. Proudění vzduchu kytkám prospěje, větráme brzy ráno nebo pozdě večer. Na zvýšení vlhkosti vzduchu v okolí rostlin použijeme misky s vlhkým keramzitem, do kterých postavíme náročnější druhy nebo nádobky s vodou rozmístíme mezi rostliny.
Během letních měsíců většina pokojových rostlin rychle roste, proto vyžadují pravidelnou a častější hnojivovou zálivku. Ale pozor – pokud panují nadprůměrné teploty a substrát rychle vysychá, s hnojením raději počkáme. Nikdy nehnojíme na suchý substrát a nepoužíváme listová hnojiva v době, kdy na rostlinu dopadají sluneční paprsky.
Pokojové rostliny lze úspěšně letnit na balkonech nebo vnějším schodišti, hlavně aby byly chráněné před sluncem, deštěm a silným větrem. Některé druhy (dracény) jsou letnění citlivější, hlavně tedy na pokles nočních teplot, naopak letnění ocení palmy, begónie, fíkovníky, citrusy, sukulenty i kaktusy. I kvetoucí pokojovky – azalka, ibišek, kamélie – jsou rády venku. Je samozřejmostí, že je i venku zaléváme a kontrolujeme, zda se na nich neobjevily škůdci nebo první příznaky nemocí.