PŘÍRODNÍ KOSMETIKA Z VLASTNÍCH ZDROJŮ

In Poradna by walsla

Výrobky z přírodních produktů jsou hodně velice vyhledávané a oblíbené. Nejdůležitější složky odvarů, mastiček, tinktur či olejů vyrobených na přírodní bázi si můžeme vypěstovat i ve vlastní zahrádce.
 
Při přípravě tinktur dáme jemně nasekané nebo drcené bylinky do sklenice s víčkem a zalijeme lihem, který má vysoký obsah alkoholu, a necháme stát zhruba šest týdnů na teplém místě. Hotovou tinkturu potom vatou naneseme na pokožku, kterou chceme ošetřit.
 
Podobný postup použijeme i při výrobě olejů: části rostliny přelijeme olivovým olejem a několik týdnů je necháme louhovat. Z tohoto meziproduktu lze přidáním včelího vosku rozpuštěného ve vodní lázni připravit krém.
 
Odvary se dají pít, lze je ale použít i ke koupeli nebo jako léčivé čistící vody a obklady.
 
HEŘMÁNEK
 
Použití: svědění, vředy, zanícené rány, pásový opar
 
Forma aplikace: tinktura, léčivá mast, odvar (10 květů na 100 ml vody) na obklady
 
Zvláštní účinek: intenzivně vysušuje pokožku, když je příliš suchá, je třeba ho používat opatrně
 
MĚSÍČEK 
 
Použití: odřeniny, nehojící se rány, popraskané rty, spálená pokožka, ekzémy, vředy a bradavice
 
Forma aplikace: tinktura nebo odvar (10 minut louhovaný na obklady a koupele) či jako léčivá mast
 
A jak si mast udělat? Potřebujeme hrst čerstvých květů měsíčku, 90 ml olivového oleje, 3 g včelího vosku, 12 g lanolínu z lékárny nebo kakaového másla. Květy přelijeme olivovým olejem a tři týdne je necháme v uzavřené nádobě na teplém a slunečném místě a pak slijeme. Ve vodní lázni rozehřejeme olej, vosk a lanolín tak, aby se rozpustil i vosk. Potom takto připravenou mast rozdělíme do kelímků (s víčkem) a necháme vychladnout. Uskladníme v lednici, kde vydrží zhruba půl roku.
 
ARNIKA
 
Použití: pohmožděniny, podlitiny, nehojící se rány, ekzémy i křečové žíly
 
Forma aplikace: tinktura s velmi slabou koncentrací nebo odvar (4 čajové lžíce květů na 100 ml vody) na obklady – využívá se i jako mast nebo olej proti celulitidě
 
Upozornění: protože má vysokou koncentraci účinných látek, citlivá pokožka může reagovat podrážděním
 
TŘEZALKA 
 
Použití: rány, popáleniny, otoky, vředy, řezné rány, suchá pokožka a bolavé jizvy
 
Forma aplikace: květy tři až šest týdnů namáčet v olivovém oleji, směsí pak potírat postižená místa – zředěná tinktura a odvar na koupele a obklady
 
Zvláštní účinek: olej pomáhá při natažení svalů a také při jejich bolestech
 
VLAŠSKÝ OŘECH
 
Použití: pásový opar, záněty pokožky, ekzémy, lupénka, akné, mykóza
 
Forma aplikace: odvar a zředěná tinktura s výtěžkem z listů na obklady. Ořechový olej obsahuje 60 % kyseliny linolové (důležitá součást lidské pokožky) a působí proti podráždění kůže.