POZOR! POČASÍ ZNOVU ÚTOČÍ! VAROVÁNÍ!

In Nezařazené by walsla

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před extrémním počasím! V nejbližších dnech hrozí zvýšené nebezpečí požárů a velké sucho! Opatrujte se!
Tato výstraha upřesňuje předchozí výstrahu, rozšiřuje oblast výskytu nebezpečí požárů a přidává vysoké teploty.
Počasí u nás bude ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu a kolem ní k nám bude zesilovat příliv tropického vzduchu od jihozápadu až jihu.
V přílivu tropického vzduchu se očekávají vysoké teploty, které vystoupí v pátek na 30 až 34 °C, v sobotu a v neděli na 31 až 35 °C. V neděli a v pondělí bude počasí u nás od západu částečně ovlivňovat studená fronta, která příliv teplého vzduchu krátkodobě přeruší a teploty v neděli v západní polovině Čech a v pondělí na většině území přechodně sníží na 27 až 31 °C, avšak na jihovýchodě bude stále až k 35 °C. Od úterý dojde opět k obnovení přílivu tropického vzduchu a teploty opět vzrostou na 30 až 35 °C.
Riziko nebezpečí požárů se s ohledem na stávající a předpovídané podmínky rozšiřujeme na celé území Moravy a Slezska. Především s ohledem na výskyt vysokých teplot a na absenci srážek v následujícím déletrvajícím období očekáváme opět postupné rozšiřování tohoto nebezpečí i do dalších krajů.
Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu v důsledku vysokých teplot doporučujeme:
  • Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
  • Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.
  • Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
  • Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 l nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 l denně. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.
  • Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).
  • Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 st.C.
  • Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.
Možné škody a doporučení ke zmírnění následků nebezpečí požárů:
  • Kdekoliv v přírodě nerozdělávat oheň, nekouřit, vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.