ÉTERICKÁ ZLATOOČKA

In Okrasná zahrada by walsla

Tento hmyz žije běžně v zahradách, kde ji ale v záplavě zeleně můžeme snadno přehlédnout. Až nyní na podzim, kde hledá v domech a bytech místo k přezimování, tuto krasavice najednou objevujeme. Působí přímo étericky – má zelené tělíčko, průhledná třpytivá křídla a kovově lesklá očka.

Zlatoočka je přitom velice užitečná – ničí totiž mšice, roztoče, larvy much, svilušky, třásněnky živí se vajíčky a larvami mandelinky bramborové. Nejrozšířenější je zlatoočka obecná (Chrysoperla carnea).
Její larvy se živí mšicemi, a tak samičky kladou vajíčka přímo do kolonie mšic, nejčastěji na spodní stranu listů stromů. Může jich být i několik set. Když se larvy vylíhnou, jsou doslova “pažravé”. Aby samičky předešly tomu, že by larvy kromě mšic sežraly i vajíčka svého druhu, kladou vajíčka na stopce z lepkavé tekutiny, kterou vylučují ze zadečku. Za pět až patnáct dnů se z nich vylíhnou protáhlé larvy, které jsou velmi pohyblivé a čilé. Během vývinu procházejí třemi stádii, zbavují se přitom staré pokožky a narůstá jim nová. Období larvy trvá 8 až 22 dnů, za tu dobu zahubí larva 150 až 200 mšic – lapá je kusadly, pak do nich vpustí trávicí šťávy a až pak vysaje obsah těla. Zajímavostí je, že larvy některých druhů si vysáté mšice lepí na své tělo, aby se ukryli před horkým sluncem. A ještě jedna kuriozita: o účinnosti larviček svědčí i to, že třeba v Británii si je lze objednat, nechat poštou doručit a poté umístit na místa napadené mšicemi.

Pokud uvidíte na podzim dospělou zlatoočku na okně, chyťte ji opatrně například do zavařovací lahve a přeneste na chladnější místo, kde může přezimovat. V teplém bytě by totiž pokračovala ve vývinu a za několik týdnů by zahynula.
Chcete je přilákat na svou zahradu? Vysaďte tedy hodně pestrou rozmanitou směs rostlin, hlavně ty s menšími květy, aby měly dostatek nektaru pro zpestření svého jídelníčku. Takovými rostlinkami jsou například řebříčky, tařice, ale i bylinky, jako například mateřídouška, oregano či máta.